3 kluczowe funkcje oprogramowania medycznego

Skomplikowane i czasochłonne procedury administracyjne, piętrzące się stosy żmudnych, a zarazem niezbędnych formalności oraz niewydajna organizacja pracy to wciąż jedne z największych bolączek wielu placówek medycznych w Polsce. Z tego powodu najnowsze regulacje dotyczące sektora usług zdrowotnych kładą coraz większy nacisk na wykorzystywanie nowoczesnych technologii i zaawansowanego oprogramowania medycznego dla przychodni, które w znaczący sposób pomoże usprawnić działalność rodzimych gabinetów lekarskich. Sprawdź, jakie funkcje oferuje oprogramowanie medyczne i dowiedz się, dlaczego warto w nie zainwestować.

Oprogramowanie medyczne dla przychodni – korzyści

Postępujący w dynamicznym tempie proces cyfryzacji w coraz większym stopniu dotyczy również systemu ochrony zdrowia, a dobre oprogramowanie medyczne dla przychodni to dziś już właściwie standard w każdej nowoczesnej placówce medycznej. Trudno bowiem wyobrazić sobie dzisiaj sprawne funkcjonowanie gabinetu lekarskiego bez odpowiedniego oprogramowania medycznego i zaawansowanej dokumentacji medycznej. Innowacyjne systemy do prowadzenia tego rodzaju placówek okazują się potrzebne zarówno w niewielkich, prywatnych gabinetach lekarskich, jak i w dużych instytucjach publicznych, które każdego dnia obsługują dużą liczbę potrzebujących pacjentów.

Oprogramowanie medyczne dla przychodni przede wszystkim przyśpiesza i usprawnia koordynację codziennej pracy w placówkach zdrowotnych. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań pozwala skutecznie ograniczyć nadmierną biurokrację, która jest widocznym problemem w wielu instytucjach ochrony zdrowia. Dzięki innowacyjnym technologiom możliwe jest również:

  • znaczne przyśpieszenie realizacji zadań;
  • zwiększenie jakości obsługi pacjenta, podniesienie ich komfortu i satysfakcji z wizyty;
  • usprawnienie przebiegu wizyty i skrócenie czasu konsultacji medycznej.

Jakie funkcje oferuje oprogramowanie medyczne dla przychodni?

Program do prowadzenia gabinetu lekarskiego powinien być łatwy i intuicyjny w obsłudze zarówno dla personelu medycznego, jak i dla pacjentów. Z perspektywy przeciętnego użytkownika liczy się bowiem wygoda korzystania z aplikacji oraz przejrzysty i czytelny interfejs, który zapewni mu bezproblemową nawigację po narzędziu. Dzięki temu rejestracja będzie szybsza i wygodniejsza, lekarz sprawniej udzieli pomocy, a pacjenci opuszczą gabinet zadowoleni z jakości i czasu obsługi. Aby było to jednak możliwe, potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie medyczne, które będzie posiadało wszelkie niezbędne funkcjonalności. Poniżej lista kilku najważniejszych z nich.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Dokumentacja medyczna jest niezmiernie ważna, ponieważ zawiera wszystkie istotne informacje na temat stanu zdrowia każdego pacjenta, dlatego powinna być rzetelnie i szczegółowo uzupełniana. Zadanie to ułatwia korzystanie z e-dokumentacji, która zapewnia szybki i łatwy dostęp do historii leczenia pacjenta, pozwalając na sprawne uzupełnianie karty przebiegu wizyty z wykorzystaniem użytecznych formularzy, szablonów opisów i słowników ICD-9 oraz ICD-10. Rozwiązanie to umożliwia ponadto wystawianie recept, skierowań oraz zwolnień w formie elektronicznej.

E-rejestracja

Ogólnodostępny kalendarz wraz z rozbudowanym modułem e-rejestracji pozwala na szybkie i wygodne planowanie wizyt u specjalistów oraz korzystanie z dogodnej opcji przypominania SMS-em o zbliżającej się wizycie. Dzięki temu pacjent może w łatwy sposób sprawdzić wolne terminy u danego lekarza i sprawnie umówić konsultację medyczną bez konieczności oczekiwania na infolinii czy w kolejce do tradycyjnej rejestracji.

Telemedycyna

Współcześnie zdalne konsultacje medyczne stają się coraz bardziej popularne, będąc w niektórych sytuacjach jedyną szansą na szybkie połączenie się z lekarzem. Telemedycyna pozwala na szybką konsultację medyczną poprzez wideo lub czat, a także na przesyłanie i odbieranie dokumentów oraz dokonywanie bezpiecznych płatności online.