Alergia jest bardzo częstą i przykrą przypadłością. Uważa się, że na świecie, co trzecia osoba jest nią dotknięta. W Polsce z powodu alergii leczy się aż 40% populacji.
Alergia na kurz i roztocza
Jednym z częściej występujących uczuleń, tuż obok alergii na pyłki oraz pokarmowej jest alergia na kurz i roztocza. To schorzenie jest dobrym przykładem uczuleń całorocznych. Ze względu na częste przebywanie w okresie zimowym w zamkniętych pomieszczeniach, jego objawy mogą się nasilać w czasie kiedy rzadko opuszczamy dom.
W przypadku małego nasilenia objawów niewątpliwie pomogą domowe sposoby. Najważniejsze z nich to regularne sprzątanie mieszkania, aby jak najbardziej zmniejszyć ilość roztoczy i kurzu.
Najlepiej usunąć przedmioty będące siedliskami kurzu, np. wykładziny, dywany, zasłony.
Warto dbać także o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu (nie powinno być zbyt suche) oraz często wietrzyć pokój.
Pościel powinna być zmieniana i starannie prana, co najmniej raz w tygodniu.
Zmniejszenie ilości kurzu i roztoczy, będących potencjalnym alergenem przyczynia się do redukcji objawów i poprawienia jakości życia.
Alergia na kurz objawy
Jak więc rozpoznać, czy mamy uczulenie na kurz? Objawy uczulenia są często nieswoiste i trudne do rozpoznania na pierwszy rzut oka, a nawet łatwe do pomylenia z przeziębieniem.
Do najczęściej występujących objawów należą: katar sienny, zatkany nos, kaszel, zaczerwienienie oczu, wysypka, pokrzywka.
Alergia na kurz objawy skórne
Uczulenie na kurz i roztocza rzadko manifestuje się objawami skórnymi. Najczęstszym objawem są dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych.
Niemniej jednak w przypadku dużego stężenia alergenu lub silnego uczulenia może pojawić się pokrzywka, wysypka oraz swąd skóry.
Należy wtedy skontaktować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.
Alergia – Leczenie
Przed rozpoczęciem leczenia tego schorzenia warto udać się do poradni alergologicznej i pod okiem lekarza wykonać odpowiednie badania.
Pierwszym z nich jest najczęściej pobranie krwi i badanie jej pod kątem przeciwciał IgE, które potwierdzają czy rzeczywiście mamy do czynienia z alergią, czy np. z nieżytem górnych dróg oddechowych.
Test umożliwia diagnostykę również pod kątem wielu innych alergenów.
W przypadku potwierdzenia diagnozy wdraża się odpowiednie leczenie. Jakie leki będą skuteczne? Najczęściej stosuje się leczenie miejscowe np. Krople do oczu z substancją przeciwalergiczną (np. Kromoglikan sodu, ketotifen), krople do nosa oraz tabletki przeciwalergiczne (np. Cetyryzyna, loratadyna, desloratadyna). W przypadku tabletek zazwyczaj wystarcza stosowanie jednej dziennie. Polecaną porą jest wieczór, ze względu na częste działanie niepożądane w postaci występującej senności. Jednak nowsze generacje leków przeciwhistaminowych są pozbawione tego działania i mogą być stosowane w ciągu dnia (np. Feksofenadyna).
W przypadku dużego nasilenia objawów stosuje się również pomocniczo sterydy (np. Flutikazon, mometazon).
Alergia na kurz odczulanie: jak sobie radzić z uczuleniem na roztocza i kurz?
W przypadku osób, u których alergia jest mocno nasilona lub źle tolerują leczenie, opcją wartą rozważenia jest odczulanie, zwane immunoterapią swoistą.
Warto wiedzieć, że to jedyna przyczynowa metoda leczenia uczulenia. Dostępne w aptekach tabletki na alergię bez recepty pomagają tylko złagodzić objawy.
Immunoterapia przyczynia się do osłabienia zbyt silnej reakcji układu odpornościowego- charakterystycznego dla alergii. Odczulenie powoduje, że odpowiedź na alergen jest dużo słabsza.
Proces odczulania polega na stopniowym podawaniu zwiększających się dawek alergenu, co przyczynia się do tego, że z czasem organizm zaczyna go tolerować i odpowiada na niego we właściwy sposób.
Iniekcji ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu dokonuje się zazwyczaj na oddziałach szpitalnych lub w poradniach alergologicznych.
Wdrożenie immunoterapii jest możliwe tylko pod okiem profesjonalnego alergologa po wykonaniu odpowiednich testów alergicznych i rozpoznaniu czynnika będącego alergenem.