Alergia na pyłki – objawy, leczenie, okresy pylenia

Czym jest alergia, jakie są rodzaje i objawy alergii?

Alergia, albo inaczej uczulenie, to choroba, która polega na nieprawidłowej reakcji naszego organizmu na różne substancje, zwane alergenami. Gdy cierpimy na alergię, to nasz układ odpornościowy, inaczej zwany układem immunologicznym, próbuje zwalczać substancje, które wydają mu się niebezpieczne, nawet jeżeli w rzeczywistości takimi nie są. Substancje mogące wywołać reakcję alergiczną nazywane są alergenami, a przykładem najczęściej występujących alergenów w Polsce są: orzechy, krowie mleko, jad pszczół, jajka, kurz domowy, sierść zwierząt domowych (takich jak pies lub kot), pyłki roślin (traw, drzew lub kwiatów), a nawet leki.
Najczęściej reakcją organizmu na alergię jest nieżyt nosa, inaczej zwany katarem siennym, czyli otrą, alergiczną reakcją, która może się objawiać, na przykład, swędzeniem nosa, wzmożonym kichaniem, łzawieniem oczu, swędzeniem ścian gardła, a także oczu. Najpopularniejszym objawem, który jest najczęściej występującym, jest bardzo silne wyciekanie wodnistej wydzieliny z nosa. Kolejnym rodzajem alergii może być pokrzywka występująca na ciele. Są to bąble wywołane efektem wydzielania histaminy. Najczęściej w przypadku występowania pokrzywki, towarzyszy temu nieznośny świąd. Innym rodzajem alergii, może być alergia pokarmowa. Najcięższą reakcją wywołaną alergią, może być zaś wstrząs anafilaktyczny, czyli stan bezpośrednio zagrażający życiu człowieka. Należy w takiej sytuacji udać się natychmiast na szpitalny oddział ratunkowy. Objawami wstrząsu anafilaktycznego, może być ból głowy, uczucie niepokoju, osłabienie, kołatanie serca, wymioty. Może dojść do utraty przytomności, a nawet do zapaści.

Alergia na pyłki – jak ją rozpoznać?

Jedną z najbardziej utrudniających życie alergii jest uczulenie na pyłki. Jest ot alergia sezonowa, a w Polsce pylenie roślin, które są najpopularniejszymi tutaj alergenami trwa od stycznia do września, czyli w rzeczywistości, praktycznie przez cały rok. Uczulenie na pyłki objawy to jeden z bardziej popularnych widoków na ulicach, szczególnie wiosną i latem. Bierze się to z tego, że objawy alergii na pyłki są bardzo widoczne dla osób postronnych. W przypadku tej alergii występuje, między innymi, wzmożone kichanie, bardzo silny nieżyt nosa, który popularnie nazywa się katarem siennym (wydzielane są bardzo duże ilości wodnistej substancji z nosa). Bardzo często towarzyszy temu przekrwienie, łzawienie, swędzenie oczu, często także obrzęk powiek, a także światłowstręt. Mogą jednak wystąpić wiele reakcji, które są zdecydowanie bardziej niebezpieczne, takie jak bóle głowy i zatok, objawy astmy (czyli, między innymi, nagła duszność), nudności, wymioty, bóle brzucha, czy nawet biegunka. Jak więc widać, objawy uczulenia na pyłki, są bardzo uciążliwe, a uniknięcie pyłków jest bardzo trudne, z tego powodu, że praktycznie przez cały rok są jakieś pyłki w powietrzu.

Co może być alergenem w przypadku uczulenia na pyłki?

W Polsce rośnie wiele roślin, które mogą produkować alergeny. Okres pylenia traw, czyli najpopularniejszego alergenu w Polsce trwa od końca kwietnia, zaś kończy się we wrześniu. Najsilniej jednak uczulenie na trawę odczuwane jest od połowy maja do połowy lipca, wtedy mianowicie w powietrzu jest największe stężenie pyłków trawy. Poza trawami, mogą uczulać także rośliny rosnące w trawie, a nawet chwasty. Przykładem takiej rośliny może być, na przykład kupkówka pospolita, czy bylica. W przypadku, gdy występuje uczulenie na bylice, to jej pylenie wzrasta wtedy, kiedy stopniowo zaczyna spadać pylenie trawy, czyli w połowie lipca. Jak więc widać, okresy pylenia roślin może się nakładać na siebie, a w przypadku alergii na kilka rodzajów pyłków, może wystąpić sytuacja, w której kiedy stężenie jednego pyłku spada, to wzrasta stężenie innego pyłku.
Rzadziej występuje uczulenie na drzewa, a także okres pylenia drzew jest zdecydowanie krótszy, ponieważ generalnie najsilniej pylą one od lutego do początku maja. Najczęściej powodującymi uczulenie drzewami są: brzoza, jałowiec, buk, leszczyna, dąb, olcha, sosna, wierzba, a także zdecydowanie rzadziej topola. Okres pylenia brzozy przypada na przełom marca i kwietnia, a kończy na początku maja. Pylenie jałowca zaczyna się zazwyczaj pod koniec marca, a kończy w drugiej połowie kwietnia. Okres pylenia sosny to maj i początek czerwca. Okres wszystkim doskonale znany, ponieważ w tym czasie na ulicach, w kałużach i na samochodach można znaleźć masowe ilości pyłków sosny. Jest on bardzo charakterystyczny, przybiera żółty kolor i można go znaleźć absolutnie wszędzie.

Jak przebiega leczenie alergii na pyłki?

W przypadku leczenia alergii na pyłki stosuje się, tak zwane, odczulanie. Jest to proces podawania szczepionek, w których zawarty jest alergen. Proces odczulania ma na celu zapobiegnięcie rozwinięciu się astmy oskrzelowej, a także zniesienie reakcji pacjenta na alergen. Niestety alergia jest chorobą nieuleczalną, a walka z nią trwa do końca życia. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia, może to pomóc podnieść jakość życia osobie cierpiącej na alergię.

Jak odblokować zatoki

W przypadku występowania zatkanych zatok, czyli uczucia zablokowanego nosa, istnieje kilka skutecznych sposobów, które mogą pomóc złagodzić ten problem. Oto sposoby na zatkany nos:

  1. Inhalacje parowe: Wdychanie pary może pomóc w odblokowaniu zatok i ułatwić oddychanie. Można użyć specjalnego inhalatora lub po prostu zrobić inhalację nad miską gorącej wody, dodając do niej kilka kropel olejku eterycznego eukaliptusa lub mięty pieprzowej.
  2. Nawilżacze powietrza: Suche powietrze może pogarszać zatkany nos. Korzystanie z nawilżacza powietrza w pomieszczeniu, zwłaszcza w sypialni, może pomóc utrzymać odpowiedni poziom wilgoci i złagodzić objawy.
  3. Kapanie soli fizjologicznej: Stosowanie soli fizjologicznej do płukania nosa może pomóc w usunięciu nadmiaru śluzu i odblokowaniu zatok. Można kupić gotowe preparaty soli fizjologicznej w aptece lub samodzielnie przygotować roztwór, rozpuszczając pół łyżeczki soli morskiej w szklance ciepłej przegotowanej wody.
  4. Zimne kompresy: Nałożenie zimnego kompresu na nos i okolice zatok może pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić uczucie zatkania. Można użyć specjalnych opakowań chłodzących lub zwyczajnie zawinąć lód w czystą tkaninę.
  5. Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych: Leki przeciwhistaminowe mogą pomóc w złagodzeniu objawów alergii, takich jak zatkany nos. Należy jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dobrać odpowiedni preparat i dawkowanie.
  6. Unikanie alergenów: Jeśli zatkany nos jest spowodowany alergią, ważne jest unikanie kontaktu z alergenami, które wywołują objawy. Można spróbować monitorować poziom pyłków w powietrzu i unikać przebywania na zewnątrz w czasie, gdy stężenie alergenów jest najwyższe.

Pamiętaj, że powyższe metody mogą przynieść ulgę w przypadku łagodnych dolegliwości, ale w przypadku silnych objawów lub jeśli problemy z zatkaniem nosa są chroniczne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.