Alergia na roztocza i kurz – jak pozbyć się objawów?

Szacunki wskazują, że alergia na roztocza i kurz dotyczy nawet 25% dorosłych Polaków. Ta dolegliwość jest bardzo uciążliwa, ponieważ alergen znajduje się praktycznie wszędzie i bardzo trudno jest pozbyć się go całkowicie. Jeśli często towarzyszą ci problemy z drożnością nosa, kichanie lub świąd skóry, upewnij się, czy to nie właśnie twój problem. Jak to sprawdzić? W jaki sposób można złagodzić objawy alergii?

1. Alergia na roztocza i kurz – przyczyny

2. Objawy alergii

3. Jak radzić sobie z alergią na roztocza i kurz?

Alergia na kurz i roztocza to najczęściej występująca alergia wziewna. Nie oznacza to jednak, że zmagająca się z nią osoba musi cierpieć. Jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Alergia na roztocza i kurz – przyczyny

Przyczyną alergii w tym przypadku są roztocza kurzu domowego. To niewidoczne gołym okiem pajęczaki, które żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Białka znajdujące się w ich odchodach zaliczają się do omawianych alergenów. Roztoczy szczególnie dużo jest w sezonie grzewczym – wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają ich rozmnażaniu.

Nie każda alergia nasilająca się w pomieszczeniach spowodowana jest przez roztocze kurzu domowego. Do innych częstych alergenów zaliczają się pleśń i sierść zwierząt domowych.

Objawy alergii

Bardzo często objawy uczulenia spowodowanego przez odchody roztoczy kurzu domowego są mylone z przeziębieniem. Przyczynę niepożądanych symptomów jednoznacznie potwierdzą testy, z pewnością jednak czujność powinny wzbudzić:

  • nieżyt, zablokowanie i świąd nosa,
  • wodnisty katar,
  • napady kichania,
  • łzawienie oczu i zapalenie spojówek,
  • objawy atopowego zapalenia skóry,
  • świąd skóry i pokrzywka,
  • bóle głowy i zatokowe.

Objawy chorobowe nasilają się zwłaszcza nocą i wcześnie rano, tuż po wstaniu z łóżka. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ ignorowana reakcja alergiczna i ciągłe narażenie na uczulające białko, także w postaci większych dawek alergenu, może doprowadzić do rozwoju astmy. Napady astmy oskrzelowej zwiastuje zwykle silny kaszel i duszności oraz charakterystyczny świszczący oddech.

Jak radzić sobie z alergią na roztocza i kurz?

Nie sposób całkowicie usunąć roztocza kurzu domowego, ponieważ wymagałoby to zupełnego usunięcia kurzu, obniżenia wilgotności powietrza do ok. 40% i temperatury poniżej 20 stopni. Można jednak osłabić objawy, dbając o czystość. Konieczna jest także wizyta u lekarza – alergolog wykona testy i dopasuje odpowiednie leki przeciwhistaminowe i preparaty działające objawowo. W wielu przypadkach można przeprowadzić również odczulanie.

 

Artykuł sponsorowany