Doskwiera Ci przewlekłe przemęczenie? Pomimo tego, że starasz się regularnie spać po 8h, to rano wstajesz z podkrążonymi oczami i wiecznie brakuje Ci energii do działania? Nie bagatelizuj objawów – udaj się na konsultacje lekarskie, bo może to być anemia. Rozpoznanie niedokrwistości wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań. Samo jej stwierdzenie przeważnie nie nastręcza problemu, większym wyzwaniem bywa określenie przyczyn anemii.
- Co to jest niedokrwistość?
- Anemia i jej rodzaje
- Hemoglobina poniżej normy. Co to może oznaczać?
- Anemia – wyniki badania krwi, a dalsze postępowanie
Regularne spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków nie zawsze uchroni przed anemią. Warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, by na czas zdiagnozować problem, który może przynieść bardzo negatywne skutki dla ludzkiego zdrowia. Zapoznaj się z poniższym poradnikiem, a dowiesz się między innymi tego, czym jest niedokrwistość, jakie są rodzaje anemii i co zrobić, gdy wyniki nie pozostawia wątpliwości, że dzieje się coś niedobrego?
Co to jest niedokrwistość?
Warto mieć na uwadze, że niedokrwistość nie powstaje sama z siebie. Często jest ona objawem poważnych chorób, których leczenie, dla uzyskania pożądanego rezultatu, powinno rozpocząć się jak najszybciej. O niedokrwistości można mówić wówczas, gdy we krwi człowieka poniżej normy spada poziom erytrocytów lub hemoglobiny. Poszczególne parametry krwi można sprawdzić, wykonując podstawową morfologię. Skierowanie na badanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu. Jeżeli z jakichś powodów otrzymanie skierowania jest niemożliwe, to można także za kilkanaście złotych przeprowadzić badanie w prywatnym laboratorium. Istotne jest to, aby pamiętać, by na badanie stawić się na czczo.
Profilaktyczne badania krwi warto wykonywać regularnie, jeżeli nie ma istotnych dolegliwości zdrowotnych, przynajmniej raz, dwa razy do roku. O badaniu krwi szczególnie powinny pomyśleć osoby, które czują się ciągle zmęczone, pomimo zachowania higieny snu. Wśród innych objawów anemii można wymienić między innymi bladość skóry, wypadanie i łamanie się włosów, osłabienie paznokci, wybroczyny na skórze, szumy w uszach i mroczki przed oczami, osłabienie apetytu czy nadmierne pobudzenie. Większość objawów jest mało charakterystyczna i często przypisywane są one zwyczajnemu przemęczeniu czy stresującemu trybowi życia. Anemia, zwłaszcza jeżeli jest nieleczona, może wyrządzić wiele szkód w organizmie. Trzeba się nastawić także na to, że parametry krwi mogą nie wrócić łatwo do normy. Często jest to walka długotrwała, a sposób leczenia indywidualnie ustala lekarz, opierając się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem i przeprowadzonych badaniach diagnostycznych.
Anemia i jej rodzaje
Wystąpienie anemii w organizmie może mieć bardzo różnorodne podłoże. Leczenie niedokrwistości będzie skuteczniejsze, gdy uda się ustalić jej pierwotną przyczynę, co nie zawsze okazuje się proste. Jakie są rodzaje anemii? Można wyróżnić niedokrwistość pokrwotoczną – mówi się o niej wówczas, gdy doszło do utraty dużej ilości krwi, na przykład w wyniku wypadku. Wystąpić może także w wyniku krwawienia z układu pokarmowego. Anemia związana z utratą krwi pojawia się również w przypadku bardzo obfitych miesiączek. Kolejny rodzaj anemii to niedokrwistość związania z niedoborem określonych składników odżywczych. Najczęściej chodzi o niewystarczającą ilość żelaza, choć zdarza się też, że przyczyną anemii jest niedobór witaminy B12. Jak już zostało wspomniane wcześniej, anemia często towarzyszy chorobom o przewlekłym charakterze. Istnieje także niedokrwistość hemolityczna oraz anemia aplastyczna.
Hemoglobina poniżej normy. Co to może oznaczać?
Hemoglobina jest odpowiedzialna za to, że krew ma kolor czerwony. To białko dostarcza tlen do komórek. To, czy we krwi człowieka znajduje się odpowiedni poziom hemoglobiny, można ustalić, przeprowadzając badanie laboratoryjne. Inne normy przewidziane są dla kobiet, a inne dla mężczyzn. Panie, które chcą uzyskać miarodajne wyniki, powinny pamiętać o tym, aby badania krwi nie przeprowadzać podczas miesiączki. Jakie są normy stężenia hemoglobiny we krwi człowieka. U kobiet, prawidłowa zawartość powinna kształtować się na poziomie 12–16 g/dl, z kolei dla mężczyzn norma wynosi 14–18 g/dl. Niekiedy zdarza się, że poszczególne laboratoria uznają nieco inne wartości za prawidłowe. Gdy poziom hemoglobiny spada poniżej ustalonej normy, jest to jasny sygnał, że w organizmie człowieka zachodzą nieprawidłowe procesy. O czym może świadczyć zbyt niski poziom hemoglobiny? Anemia, inaczej zwana niedokrwistością może mieć różne podłoże – zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
Anemia – wyniki badania krwi, a dalsze postępowanie
W sytuacji, gdy zdecydujesz się na przeprowadzenie badania krwi na własną rękę w prywatnym laboratorium, a otrzymane wyniki jasno wskazują, że w Twojej krwi poziom hemoglobiny jest poniżej normy, to pod żadnym pozorem nie bagatelizuj tej informacji. Jak najszybciej umów się na konsultację lekarską. Ustalenie bezpośredniej przyczyny niedokrwistości pomoże uporać się z tą podstępną dolegliwością, która bezpośrednio wpływa na pogorszenie komfortu codziennego funkcjonowania.