Jaki aparat do mierzenia ciśnienia wybrać?

Osoby w starszym wieku, a także te, które borykają się z problemami związanymi z ciśnieniem, uprawiają sport lub też należą do tak zwanej grupy ryzyka, powinny regularnie wykonywać pomiar swojego ciśnienia tętniczego. Jest to bardzo ważne, gdyż wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości może pomóc uniknąć zawału serca, wylewu lub też różnych przewlekłych chorób. Szybkie rozpoczęcia leczenia schorzeń związanych z układem krążenia, może znacznie poprawić jakość życia. Oczywiście istotne jest to, aby wybrać właściwy ciśnieniomierz. Do wyboru mamy między innymi rozmaite ciśnieniomierze naramienne oraz ciśnieniomierze nadgarstkowe.

Jaki ciśnieniomierz kupić? Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza?

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że zazwyczaj dokładniejsze są ciśnieniomierze naramienne i to one polecane są przez większość lekarzy. Ciśnieniomierz nadgarstkowy najlepszy jest dla osób młodych oraz otyłych, które nie są w stanie zmieścić ręki w mankiecie. Zresztą przy kupnie ciśnieniomierza należy zwrócić uwagę na mankiet, a zwłaszcza jego szerokość i możliwość regulacji. Istotna jest również możliwość wymiany mankietu w przypadku zniszczenia. Kolejną ważną kwestią jest ekran. Musi być czytelny, a w przypadku osób starszych bardzo ważna jest jego wielkość. Poza tym dobrze by było, gdyby na wyświetlaczu pojawiały się komunikaty o złym wykonaniu pomiaru itd. Oprócz tego najlepsze są takie ciśnieniomierze, które można podłączyć do zasilania, a oprócz tego może ono działać także na bateriach. Dzięki temu można zabrać go ze sobą w podróż itp. Przydatna jest również możliwość zapamiętywania poprzednich pomiarów. Przyda się to, gdy będziemy chcieli porównać wyniki lub też udać się do lekarza na wizytę kontrolną lub diagnozującą. Dobrze by było, jeśli urządzenie będzie potrafiło wykrywać arytmię serca i od razu sygnalizować to.

Jakie ciśnieniomierze są najbardziej polecane?

Wysokie miejsce w rankingach ciśnieniomierzy zajmuje Omron M6 Comfort, który jest urządzeniem naramiennym. Jego ogromną zaletą jest to, iż działa całkowicie automatycznie, a poza tym nie powoduje bólu i zbyt mocnego ucisku w trakcie pompowania, a wszystko dzięki nowoczesnej technologii Comfort Uff. Urządzenie wyposażono również w czujnik, który informuje o poprawnym założeniu rękawa. Zaletą ciśnieniomierza jest również duży wyświetlacz, który nie sprawi trudności osobom starszym. Rękaw urządzenia jest bardzo komfortowy i można go regulować. Urządzenie potrafi także wykryć arytmię serca.
HM BPM1001 to natomiast doskonały ciśnieniomierz nadgarstkowy. Ma on wyświetlacz LCS, a ciśnienie mierzy automatycznie za pomocą metody oscylometrycznej. Warto wiedzieć, że urządzenie jest w stanie wykryć nieregularną akcję serca. Oprócz tego mierzy również puls i pamięta 60 ostatnich pomiarów wraz z datami ich wykonania. Korzystanie z tego urządzenia nikomu nie powinno sprawić zbyt dużych trudności. Bez problemu można zabrać go ze sobą np. w podróż. Pomiary wykonywane są niezwykle precyzyjnie, dzięki czemu urządzenie jest bardzo wiarygodne.