Aparat na zęby – skuteczna pomoc przy wadzie zgryzu

Problemy ze zgryzem mogą dotknąć każdego. Są to zazwyczaj nieprawidłowości w ustawieniu uzębienia jak i wzajemnej relacji między szczęka a żuchwą. Jak można walczyć z wadami zgryzu?

Zastosowanie odpowiedniego aparatu

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się korekcją i leczeniem wad zgryzu, Te przybierają rozmaite formy, dlatego obecnie dostępne jest kilka rodzajów aparatów, które umożliwiają poprawę stanu naszego zgryzu. pierwsza wizyta u ortodonty może odbyć się, gdy dziecko jest w wieku ok. 6 lat. Wtedy to już można zaobserwować zaczątki występowania problemów.

Aparaty ruchome mogą być stosowane już u dzieci. Pełnią funkcję modyfikowania wzrostu kości i przechwytywania anomalii wzrostu, które mogą pogorszyć wadę zgryzu. Są to urządzenia, które spowalniają wzrost szczęki (związany z dodatkową trakcją jamy ustnej), które pobudzają lub spowalniają wzrost żuchwy. Niektóre nazywane są „funkcjonalnymi” i mają na celu przywrócenie równowagi zmienionej funkcji czyli przyczynę wad zgryzu, wyeliminowanie wadliwych nawyków lub wyeliminowanie ograniczeń normalnego rozwoju szczęk.

Aparaty stałe z kolei można zakładać dopiero od wieku nastoletniego, gdy wszystkie zęby są już stałe. Wygoda tego rozwiązania polega na tym, że z takim aparatem można normalnie funkcjonować: mówić, jeść, pić. Montaż opiera się na ceramicznych płytkach połączonych ze sobą drucikami. Taki aparat nosi się przez co najmniej kilka miesięcy, bez przerwy.

Kiedy i gdzie zgłosić się do ortodonty?

Jeżeli zobaczymy, że u nas lub naszego dziecka pojawiają się problemy ze zgryzem, warto niezwłocznie udać się do ortodonty. Jeżeli nigdy nie korzystaliśmy z pomocy takie stomatologa, można bez problemu znaleźć placówkę świadczącą takie usługi. Wystarczy w dowolną wyszukiwarkę wpisać np.: ortodonta Łódź, by otrzymać wyniki związane z zapytaniem, w tym przypadku dotyczącym Łodzi.

W internecie można znaleźć także opinie o poszczególnych ortodontach, więc bez problemu można znaleźć takiego, który będzie nam odpowiadał i przy okazji sprawdzić, w jakiej placówce aktualnie przyjmuje.

Wybór odpowiedniego ortodonty jest bardzo ważny, ponieważ dobrze prowadzone leczenie może pozwolić na pozbycie się lub znaczące zmniejszenie się wady zgryzu.