AZS u dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie

Co jest przyczyną AZS?

Chociaż atopowe zapalenie skóry jest najczęściej stwierdzane w dzieciństwie – i to już w pierwszym roku życia – to jednak choruje na nie również wielu dorosłych. Wówczas mamy do czynienia ze zdecydowanie najostrzejszą odmianą AZS, która, szczególnie nieleczona, może trwać do końca życia. Towarzyszące jej dolegliwości są bardzo uciążliwe, w związku z czym konieczne jest pozostawanie pod stałą obserwacją lekarza. Jednak co leży u źródła tego schorzenia? W jaki sposób poradzić sobie z symptomami?

Atopowe zapalenie skóry jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie – oznacza to, że jeśli na nie chorujemy, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że z podobnym problemem zmaga się któreś z naszych rodziców. Podłoże AZS jest alergiczne oraz autoimmunologiczne. W jego wyniku skóra nadmiernie reaguje na kontakt z alergenem, na skutek czego wytwarza się zbyt duża ilość przeciwciał IgE, które mają za zadanie ten alergen zwalczać. Ze względu na gwałtowny przebieg, na skórze pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienie oraz inne formy stanu zapalnego. Wbrew pozorom kontakt z czynnikiem drażniącym wcale nie musi być duży, w związku z czym trudno jest unikać jakiejkolwiek styczności z substancją, która może wywołać taką reakcję.

Skłonność do atopii objawia się nie tylko na skórze. Pod wpływem pyłków kwiatów, kurzu czy też niektórych składników pożywienia mogą się też pojawić problemy chociażby z układem oddechowym czy pokarmowym.

Warto wiedzieć, że istnieją trzy fazy AZS, które można podzielić ze względu na czas występowania: fazę niemowlęcą (od urodzenia do mniej więcej 2. roku życia), fazę późno-dziecięcą (od 3. do 11. roku życia) oraz fazę młodzieńczą, która, wbrew swojej nazwie, dotyczy także osób dorosłych, mimo że najczęściej ujawnia się w okresie dojrzewania.

Objawy AZS u dorosłych

Zmiany skórne towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry mogą pojawić się na twarzy, na ramionach, plecach, zewnętrznych częściach dłoni i stóp, a nawet na głowie. Wszędzie tam, gdzie widoczne są objawy, skóra jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku, a przede wszystkim sucha, z tendencją do złuszczania. Można zauważyć wyraźne zaczerwienienie, czasem też miejsca dotknięte przez chorobę są ciemniejsze od reszty ciała i zgrubiałe.

W przypadku AZS u dorosłych często występuje zjawisko rybiej łuski, co wynika z nieprawidłowego procesu złuszczania się naskórka. Stan zapalny jest zaogniony, pojawiają się nawet nacieki zapalne i krwiste strupki. Warto też zwrócić uwagę na paznokcie – zazwyczaj są błyszczące, zupełnie jakby zostały pokryte lakierem. Dodatkowo, ze względu na uporczywy świąd, powstają liczne otarcia czy ranki, które są bezpośrednią konsekwencją drapania.

Atopowe zapalenie skóry w dorosłym życiu może naprzemiennie się nasilać i ustępować. Ponieważ jednak swędzenie staje się szczególnie uporczywe w nocy, chorzy mogą mieć problemy z bezsennością, co z kolei prowadzi do zmęczenia oraz – w skrajnych przypadkach – do stanów depresyjnych.

Jak wygląda leczenie AZS?

Po wykonaniu szeregu badań, które umożliwiają zdiagnozowanie AZS, lekarz może zaproponować odpowiednią formę terapii. Zazwyczaj opiera się ona na lekach przeciwhistaminowych, przeciwzapalnych oraz immunosupresyjnych. Leczenie może mieć charakter miejscowy – np. w postaci maści z kortykosteroidami nakładanych bezpośrednio na skórę – ale także doustny.

Dodatkowo wykorzystuje się różnego rodzaju naświetlania, w tym przede wszystkim fototerapię, gdzie wykorzystuje promienie UVA i UVB, oraz fotochemioterapię z użyciem PUVA. Alergolog doradza również, w jaki sposób postępować ze skórą i co zrobić, by uniknąć kontaktu z czynnikami alergizującymi. Dużą uwagę z pewnością należy poświęcić swojej odzieży. Powinna być prana w łagodnych środkach i wykonana z naturalnych, przepuszczających powietrze tkanin, takich jak bawełna. Zbyt obcisłe ubranie może nadmiernie podrażniać skórę.

Atopowe zapalenie skóry – pielęgnacja

Jak wiadomo, osoby z AZS muszą szczególnie uważać na kosmetyki, jakie wykorzystują do pielęgnacji. Nie mogą to być produkty o silnym, drażniącym działaniu – zamiast tego ich właściwości powinny być kojące oraz nawilżające. Użycie odpowiednich dermokosmetyków, takich jak te wchodzące w skład gamy Lipikar od La Roche-Posay, może znacząco się przyczynić do zmniejszenia objawów atopowego zapalenia skóry.

Podczas kąpieli możemy więc korzystać z kremu myjącego Lipikar Syndet AP+. Jego niezwykle delikatna formuła wzbogacona o masło shea, niacynamid i nowy składnik aktywny Aqua Posae Filiformis znakomicie łagodzi oraz przywraca równowagę mikrobiomu. Po osuszeniu skóry miękkim ręcznikiem na całe ciało można nałożyć Lipikar Baume AP+M, czyli balsam regenerujący o potrójnym działaniu. Redukuje uciążliwą suchość, przywraca poprawne funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka i, co za tym idzie, daje długotrwały komfort.

W walce z uporczywym świądem może z kolei pomóc Lipikar Stick AP+. Ten sztyft przeciw swędzeniu działa natychmiastowo, a jednocześnie pozwala on na przyspieszenie gojenia podrażnionej skóry.