Badania USG – dlaczego są tak ważne?

Ultrasonografia, powszechnie nazywana USG jest bezpiecznym, bezbolesnym, bezinwazyjnym i szalenie pomocnym badaniem w diagnostyce wielu chorób i dolegliwości i kluczowym w ocenie rozwoju płodu. Jego ogromną zaletą jest to, że praktycznie nie ma przeciwwskazań, jednak należy pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach ma pewne ograniczenia, a czasami wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania.

Jak działa ultrasonograf?

Już sama nazwa urządzenia do USG Tczew sugeruje jak działa aparat i pochodzi od greckich słów: „najwyższy poziom”, „dźwięk” i „rysunek”. Ultrasonograf obrazuje wewnętrzne struktury organizmu i wykorzystuje do tego zjawisko fizyczne, tzw. Ultradźwięki, które są tak wysokie, że pozostają niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Jednym z elementów urządzenia jest głowica, kierująca wiązkę dźwięków na konkretny obszar ciała, jednocześnie zbierając je, które kiedy powracają, zostają odbite o wspomnianych struktur. Najprościej można to zobrazować w taki sposób, że różne narządy i tkanki „brzmią” inaczej, tak samo jak rzeczy, np. kiedy zastuka się w szybę lub w drzwi wydadzą inny dźwięk.

Do jakich badań wykorzystuje się ultrasonograf?

Głowice ultrasonografu mają różne rozmiary i kształty, dzięki czemu z ich pomocą można badać różne elementy ludzkiego ciała. USG wykonuje się przez powłoki brzuszne lub transwaginalnie, wszystko zależy od celu badania. Wśród najczęściej wykonywanych są:

  • USG jamy brzusznej, pozwalające ocenić ogólny stan jelit, żołądka, śledziony, wątroby, trzustki,
  • USG serca, tzw. echo, obrazujące anatomiczne struktury i pracę serca,
  • USG ginekologiczne,
  • USG piersi, zalecane w celach profilaktycznych, pozwalających wykryć zmiany nowotworowe,
  • USG układu moczowego,
  • USG doppler, obejmujące np. żyły i tętnice, pozwalające sprawdzić jak krew przepływa przez naczynia krwionośne,
  • USG poszczególnych stawów, np. kolanowego,
  • USG prostaty,
  • USG tarczycy, które pozwala wykryć guzki wola, a także rozpoznać przyczyny nadczynności i niedoczynności, a także nieprawidłowości w budowie

Czy badanie USG jest bezpieczne?

Ultradźwięki są w stanie przenikać przez komórki ciała, ale mimo to nie ma to negatywnego wpływu – w przeciwieństwie do badania RTG lub tomografii komputerowej. Ultrasonografię uznaje się za jedno z najbezpieczniejszych, i co ważne, nieinwazyjnych badań, przez co może być wykonywane niemal dowolną ilość razy, także u bardzo małych dzieci i kobiet w ciąży.