Badanie wzroku pod kątem soczewek kontaktowych

Badania wzroku dla osób, które już noszą soczewki kontaktowe, tak jak wszystkie inne badania oczu, dają możliwość przeprowadzania przez specjalistę dokładnej oceny stanu zdrowia oczu oraz jakości widzenia. Systematyczne badania wzroku, które najlepiej jest wykonywać raz w roku, sprawiają, że lekarz specjalista może dokładnie zbadać Twoje oczy i zauważyć wszelkie ewentualne zmiany związane ze wzrokiem. Jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. W zahamowaniu rozwoju różnego rodzaju chorób oczu, bardzo pomocne są właśnie systematyczne wizyty u okulisty.

Jeżeli jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych lub będą to Twoje pierwsze szkła, to w czasie badania bardzo ważne jest to, żeby odpowiednio dobrać je do Twoich oczu oraz do wady wzroku. Poza kompleksowym badaniem wzroku, w przypadku osób noszących soczewki kontaktowe, dochodzą jeszcze czynności związane z dopasowaniem soczewek. 

Jak wygląda kompleksowe, rutynowe badanie wzroku?

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby utrzymać wzrok w dobrej kondycji przez wiele lat, to bez względu na to, czy masz doskonałą ostrość wzroku, czy nosisz soczewki kontaktowe lub tradycyjne okulary, to powinieneś raz na rok (lub częściej) udać się na badanie wzroku do specjalisty. Najlepiej do tego samego lekarza, którego lubisz i masz do niego zaufanie, bo wtedy stres jest o połowę mniejszy. Więcej o tym, jak często powinno się kontrolować oczy przeczytasz w artykule – Najczęstsze pytania o soczewki. Kontrola i objawy.

Pierwszym elementem takiego badania jest sprawdzenie wad refrakcji oraz ustalenie mocy soczewek korygujących. Drugim elementem jest test naprzemiennego zasłaniania oczu. Przeprowadza się go po to, żeby ocenić, czy oczy dobrze ze sobą współpracują. Trzeci już element to badanie z zastosowaniem lampy szczelinowej. W tym badaniu specjalista sprawdza jaki jest stan Twoich oczu na podstawie powiększonego obrazu struktur oka. Czwarty element rutynowego badania u okulisty to pomiar ciśnienia w oku, czyli tak zwane badanie z podmuchem powietrza. Wykonuje się je po to, żeby szybko ocenić, czy rozwija się u Ciebie jaskra. Ostatnią częścią jest badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic.

Jak specjalista dopasowuje do Twojej wady odpowiednie soczewki kontaktowe?

Musisz mieć świadomość tego, że soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym. Żeby je kupić, potrzebna jest Ci recepta od specjalisty. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie przez niego szczegółowego badania wzroku, które pomoże mu w dopasowaniu do Ciebie właściwych soczewek kontaktowych. Proces dopasowywania szkieł kontaktowych to zarówno konsultacja, jak i wykonanie niezbędnych pomiarów. Specjalista powinien Cię zapytać o to, jaki prowadzisz tryb życia i jakie są Twoje oczekiwania wobec soczewek kontaktowych. Obecnie soczewki są tak różnorodne, że na pewno uda Ci się wspólnie z lekarzem, znaleźć odpowiedni dla Ciebie model. Specjalista musi przede wszystkim wykonać pomiar promienia krzywizny rogówki, czyli przedniej, przezroczystej części gałki ocznej. Czasami musi on zmierzyć również źrenicę i tęczówkę. Jeżeli masz problem z przesuszonymi oraz zaczerwienionymi oczami, to powiedz o tym specjaliście. Wtedy przeprowadzi on ocenę filmu łzowego i przepisze Ci soczewki, które zapewnią odpowiednie nawilżenie Twoim oczom.