Bieganie w upale – czy jest bezpieczne?

Ciepłe słoneczne dni letnie zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Jest to niezwykle atrakcyjna pora dla biegaczy, których tłumy można wówczas spotkać na ścieżkach biegowych, w parkach i lasach. Warto jednak pamiętać, że aktywność ta będzie dopóty zdrowa i korzystna dla naszego organizmu, dopóki będziemy przestrzegać pewnych zasad dotyczących biegania w wysokiej temperaturze. Dziś podpowiadamy, czym grozi bieganie w upale oraz jak uniknąć nieprzyjemnych tego konsekwencji dla naszego organizmu.

Bieganie w upale – zagrożenia

Choć wielu osobom upał nie straszny i z chęcią zakładają buty do biegania damskie lub męskie, koszulkę i szorty, aby wyruszyć w trasę, to jednak taka aktywność może skończyć się dla nas poważnym problemem zdrowotnym.

W czasie biegania w upale organizm szybciej traci wodę oraz sód, natomiast mięśnie szybciej się męczą, co doprowadza do wyczerpania. Podczas joggingu w czasie upały temperatura ciała może wzrosnąć nawet do 40 stopni Celsjusza i doprowadzić do udaru cieplnego, którego głównymi objawami są wymioty, zawroty głowy, hiperwentylacja, a nawet omdlenie. Symptomów tych nie można lekceważyć i jeśli tylko się pojawią, należy natychmiast doprowadzić do schłodzenia organizmu, najlepiej poprzez kąpiel w zimnej wodzie. Po wystąpieniu udaru cieplnego pod żadnym pozorem nie wolno wychodzić na słońce przez najbliższe dni i starać się przebywać w pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze.

Warto również na bieżąco kontrolować swój organizm i jeśli tylko poczujemy się trochę gorzej podczas biegu, należy zwolnić lub całkiem się zatrzymać, aby nieco schłodzić organizm.

Jak bezpiecznie biegać w czasie upału?

Upał nie oznacza jednak, że musimy całkowicie rezygnować z biegania. Należy jednak zastosować kilka zasad, dzięki którym jogging będzie bezpieczny i przyjemny. Przede wszystkim warto wybierać wczesne godziny poranne lub późne wieczorne, unikając tym samym biegania w najgorętszym momencie dnia.

Niezwykle ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu zarówno, przed, w trakcie, jak i po treningu. Na jogging zawsze więc zabieramy bidon z wodą i popijamy ją co kilka-kilkanaście minut małymi łykami.

Ważne jest również dobranie trasy biegowej. W czasie upałów należy unikać otwartych przestrzeni, na których narażeni jesteśmy na bezpośrednie działanie słońca. Lepiej zaplanować ścieżki w lesie czy parku, gdyż drzewa dadzą nam odrobinę cienia i przyjemnie chłodzą.

Nie bez znaczenia jest również strój, w jakim biegamy podczas upałów. Należy wybierać przewiewne, lekki i nie przylegające do ciała ciuchy oraz buty do biegania damskie lub męskie wykonane z oddychającej siateczki. Zrezygnujmy też z czarnej odzieży i postawmy na białe lub jasne barwy stroju.

Jeśli zamierzamy biegać w czasie upału, w słoneczny dzień, pamiętajmy o stosowaniu na skórę kremów wysokim filtrem chroniącym przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. Krem należy aplikować na skórę co najmniej 10-15 minut przed wyjściem z domu.

Na koniec warto jeszcze dodać, iż w czasie upałów lepiej nie forsować swojego organizmu i wybierać raczej lżejsze, bardziej rekreacyjne treningi.

 

Bieganie w upale może być dla nas bezpieczne, pod warunkiem, że będziemy bezwzględnie trzymać się powyższych zasad.