Ból biodra może mieć różny charakter. Niektórym dokucza ból w stawie biodrowym promieniujący do kolana, inni z kolei cierpią z powodu bólu w biodrze podczas chodzenia. Rodzaj odczuwanych dolegliwości ma znaczenie, ponieważ pozwala wyeliminować pewne przypadłości, ograniczając obszar poszukiwania źródła bólu bioder. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny bolącego biodra i co może pomóc się z nim uporać.
Możliwe przyczyny bólu bioder
Ból bioder – przyczyny to m.in.1:
- zwyrodnienie stawów biodrowych,
- zapalenie stawu biodrowego,
- przeciążenie stawu biodrowego,
- dysplazja stawu biodrowego,
- zespół podrażnionego stawu biodrowego,
- zwichnięcie stawu biodrowego,
- zapalenia mięśni lub ścięgien,
- ucisk/uszkodzenie nerwów,
- złamanie kości udowej lub miednicy,
- uraz stawu biodrowego,
- martwica kości.
Bóle stawu biodrowego a wiek
Jak widać, ból bioder może mieć różnorakie podłoże. Na początku może być trudno jednoznacznie wskazać jego źródło, ale już znając wiek pacjenta, można zawęzić rozpoznanie różnicowe bólu stawu biodrowego2.
W zależności od wieku ból w obrębie bioder może powodować1:
- wiek przedpokwitaniowy i młodzieńczy – złamania awulsyjne, malformacje stawu udowo-panewkowego, urazy apophysis (kostna wyniosłość, do której przyczepione są mięśnie lub ścięgna) i nasad kości,
- wiek dojrzały – nadwyrężenia więzadła, nadmierne obciążenia mięśni iścięgien, stłuczenia lub zapalenia kaletki maziowej,
- wiek starszy – choroba zwyrodnieniowa stawów, złamania.
Ból stawu biodrowego – objawy
Problem z biodrami może objawiać się na wiele różnych sposobów. Najczęściej wskazywane przez pacjentów dolegliwości to2:
- ból w pachwinie, biodrze i pośladku,
- ograniczenie zakresu ruchu,
- sztywność w stawie (głównie rano),
- kłopoty z chodzeniem (utykanie),
- osłabienie mięśniowe,
- trzaski w stawie.
Diagnostyka bólu stawu biodrowego
W prawidłowym rozpoznaniu przyczyny bólu bioder kluczowe znaczenie ma wywiad z pacjentem. Oprócz wypytania chorego o istotne kwestie lekarz powinien przeprowadzić dokładne badanie przedmiotowe, obejmujące m.in. ocenę stawu biodrowego, brzucha oraz układu naczyniowego i nerwowego, a także analizę chodu i postawy2.
Wstępną diagnozę pomoże potwierdzić2:
- badanie rentgenowskie,
- obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego i artrografia,
- ultrasonografia.
Dopiero, mając całkowitą pewność, co wywołało ból w biodrze, lekarz może zaplanować leczenie.
Ból bioder – leczenie
Leczenie bólu biodra, bez względu na jego charakter i przyczynę, to proces wielospecjalistyczny i wieloetapowy. Jeśli dolegliwości nie są aż tak silne, pacjentowi zaleca się przede wszystkim dużo odpoczynku i w miarę możliwości odciążanie chorego biodra. W przypadku uporczywego bólu zalecana jest farmakoterapia.
Jakie leki na ból stawu biodrowego można stosować? Oczywiście zależy to od tego, co taki ból wywołało. Na początku lekarz najprawdopodobniej zaleci leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jeśli okażą się one nieskuteczne, dopiero wtedy podejmie decyzję o wdrożeniu silniejszych leków3.
Gdy oprócz bólu obu bioder występuje również obrzęk, ulgę mogą przynieść zimne okłady. Nie można zapomnieć o dobroczynnym wpływie rehabilitacji i fizykoterapii na stan i kondycję bioder. Odpowiednie ćwiczenia na ból biodra powinien dobrać fizjoterapeuta4.
Profilaktyka bólu bioder
By zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z biodrem, można stosować suplementację kolagenu. To jeden z głównych składników stawów, kości, chrząstek oraz skóry i ścięgien. Produktem zawierającym kolagen jest 4flex saszetki, do kupienia w aptece bez recepty. Zawiera białko w postaci peptydów, które pomaga utrzymać zdrowe kości, dodatkowo wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. W składzie suplementu 4 Flex jest też witamina C, wspierająca prawidłową produkcję kolagenu w organizmie5.
Trzeba pamiętać, że suplement diety nie może być substytutem zróżnicowanej diety. Chcąc zachować dobry stanu zdrowia, należy prowadzić zdrowy tryb życia i stosować zrównoważoną dietę.
Bibliografia:
- Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, wyd. 8, Kraków, 2017.
- Wilson J., Furukawa M., Ocena pacjenta z bólem biodra, Medycyna Praktyczna, 2015.
- J. McMahon, Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.
- Nalazek, E. Kamińska, U. Kaźmierczak i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Bydgoszcz, 2014.
- Witryna: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex/ (dostęp: 2021.11.23).