Ból w stawie skokowym – przyczyny i metody leczenia

Stawy skokowe z uwagi na swą skomplikowaną budowę oraz duże obciążenia są szczególnie narażone na urazy i kontuzje. Jednym z najbardziej powszechnych jest skręcenie. Niektórzy lekceważą ból w stawie skokowym, jaki pojawi się po niefortunnym ustawieniu nogi, a to duży błąd. Brak odpowiedniego leczenia może wydłużyć rekonwalescencję lub spowodować trwałe problemy zdrowotne, ograniczając swobodne poruszanie się i uniemożliwiając uprawianie sportów. Jakim urazom towarzyszy ból stawu skokowego przy chodzeniu i w spoczynku? Czy możliwy jest ból stawu skokowego bez urazu? Jak leczyć bolący staw skokowy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Bóle stawów skokowych – przyczyny

Najczęściej ból w stawie skokowym powodują urazy, w tym1:

  • stłuczenie – brak zmian w budowie kości, nie zostają też uszkodzone struktury w obrębie stawu skokowego. Przy stłuczeniu najbardziej dokuczliwym objawem jest umiarkowany ból kostki przy chodzeniu;
  • skręcenie – dochodzi do rozerwania torebki stawowej oraz więzadeł, powierzchnie stawowe pozostają na swoim miejscu. Charakterystyczne dla skręcenia kostki objawy to utrata funkcji, ból, obrzęk, tkliwość tkanek, utrata ruchomości, niestabilność mechaniczna, krwiak podskórny i ból. W zależności od stopnia nasilenia objawów wyróżnia się trzy stopnie skręcenia stawu skokowego;
  • zwichnięcie – następuje całkowite uszkodzenie tkanek miękkich, tj. torebki stawowej i więzadeł, w dodatku powierzchnie stawowe przemieszczają się względem siebie. Przy zwichnięciu obserwuje się wyraźną deformację, krwiak i opuchliznę, ponadto pacjent uskarża się na dotkliwy ból;
  • złamanie – ciągłość tkanki kostnej zostaje przerwana. Wyróżnia się trzy rodzaje złamań: jednokostne, dwukostne i trójkostne. Na złamanie wskazuje przede wszystkim wyraźnie ograniczona ruchomość, ale też silny ból uniemożliwiający poruszanie się, duży obrzęk i podskórny krwiak.

O czym świadczy ból stawu skokowego bez urazu?

Gdy pojawi się ból stawu skokowego w spoczynku bez żadnej kontuzji ani urazu, to może on wynikać ze zmian zwyrodnieniowych, reumatoidalnego zapalenia stawów czy zapalenia rozcięgna podeszwowego. W wielu przypadkach winowajcą okazuje się choroba zwyrodnieniowa stawów. Towarzyszący jej ból występuje głównie podczas ruchu w zajętym stawie, a w zaawansowanym stadium również w spoczynku i w nocy. Najbardziej dotkliwy jest podczas próby poruszania się po okresie bezruchu2.

Co może oznaczać obrzęk stawu skokowego bez bólu?

Przyczyna wystąpienia obrzęku w takim przypadku może być związana z układem krążenia. Spowodować go mogą zaburzenia odpływu limfy, nagła niewydolność żylna, jak również przewlekła niewydolność żylna. Dla przewlekłej niewydolności żylnej charakterystyczne jest to, że obrzęk na początku jest plastyczny i odwracalny, ustępuje po nocnym odpoczynku, z czasem staje się sprężysty i niepodatny3.

Ból stawu skokowego – leczenie

Postępowanie lecznicze należy dostosować do przypadku, mając na względzie przede wszystkim przyczynę bólu oraz stopień nasilenia dolegliwości. Do leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz towarzyszącego mu stanu zapalnego wykorzystać można Diky Spray, który zawiera diklofenak – substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym z grupy NLPZ. Dzięki zawartości olejku miętowego zaraz po nałożeniu można poczuć przyjemnie chłodzący efekt. O tym, jak stosować aerozol Diky, przeczytasz tutaj: https://www.dikyspray.pl/.

Jeśli doszło do urazu, natychmiast po jego wystąpieniu zaleca się odpoczynek i rezygnację z aktywności obciążających staw skokowy. W przypadku opuchlizny powinno się chłodzić i uciskać staw. Pomocne może okazać się też unoszenie nogi powyżej poziomu ciała4. Gdy istnieje podejrzenie zwichnięcia lub złamania, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zaplanuje dalsze leczenie.

Bibliografia:

  1. Pedrycz A., Frąckiewicz M., Cichacz B. i in., Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka. leczenie operacyjne, Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society, 2014.
  2. Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Szczepański L., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna Praktyczna, 2021.
  3. Frołow M., Masłowski L., Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna Praktyczna, 2021.
  4. Kaźmierczak U., Kwiatkowski S., Radzimińska A. i in., Leczenie zachowawcze skręcenia stawu skokowego w świetle najnowszej literatury, Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(3):117-142.