Bóle menstruacyjne – jak łagodzić?

Bóle menstruacyjne to coś, z czym musi borykać się bardzo wiele kobiet. Rzadko która nie odczuwa bólu w ogóle, a stosunkowo niewiele kobiet twierdzi, że ból jest delikatny. Na szczęście istnieje wiele sposób na radzenie sobie z bólem oraz łagodzenie wszelkich dolegliwości menstruacyjnych, bowiem jak wiadomo, podczas miesiączki uciążliwy jest nie tylko ból.

Przede wszystkim podczas miesiączki warto jeść czekoladę. Poprawia ona nastrój, ale także jest źródłem żelaza, które przydaje się podczas obfitych menstruacji. Oprócz tego doskonałym sposobem jest korzystanie z ciepłych poduszek. Jedną można położyć pod plecy, a drugą na brzuch. Dzięki temu zmniejszy się napięcie mięśni oraz ból, poczujemy się zrelaksowane, odprężone. Ciepło zazwyczaj działa na człowieka bardzo kojąco. Dobrym rozwiązaniem jest też kąpiel, aczkolwiek może ona być trochę uciążliwa z powodu krwi. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby woda nie była zbyt gorąca, bo to zwiększa upływ krwi.

Wbrew pozorom wcale nie powinno rezygnować się z aktywności fizycznej. Oczywiście nie ma sensu przesadzać i organizować sobie jakiś maraton, ale ćwiczenia rozciągające są jak najbardziej wskazane. Większość kobiet twierdzi, że po rozciąganiu ból oraz napięcie są znacznie mniejsze. Poza tym doskonale sprawdzi się także spacer. Dzięki temu nasz organizm się dotleni, poprawi się nastrój itp. Dobrym rozwiązaniem jest również masaż, który skutecznie niweluje ból. Dobrze jest wymasować nie tylko brzuch, ale i dół pleców, bowiem ta partia ciała często boli podczas menstruacji. Jeśli nie mamy kogo poprosić o masaż pleców, to można położyć się na tenisowej piłeczce i w ten sposób ostrożnie masować, zataczając koła.

Wielu osobom pomaga także picie herbatek ziołowych, np. uspokajających. Problemem podczas menstruacji może bowiem być także zły nastrój. Przede wszystkim należy unikać dużej ilości soli, najlepiej już na kilka dni przed menstruacją. Udowodniono, że sól zwiększa nieprzyjemne dolegliwości, po co więc się męczyć? Wyjdzie nam to tylko na zdrowie.

Istotne jest również dbanie o odpowiedni ubiór. W czasie miesiączki lepiej nie zakładać ciasnych spodni, które dodatkowo będą naciskały na brzuch. Lepiej założyć coś zwiewnego, w czym będziemy czuły się komfortowo. Oprócz tego istotne jest również to, aby odciągnąć myśli od bólu i różnych dolegliwości. W tym celu najlepiej czymś się zająć. Doskonałe będzie czytanie książki, słuchanie muzyki, oglądanie telewizji, ale wspaniale może zadziałać także spotkanie z przyjaciółmi. Zamykanie się w domu nie ma żadnego sensu.

Oczywiście, jeśli tak zwane domowe sposoby nie pomagają, to wcale nie tak złym rozwiązaniem jest wzięcie tabletki przeciwbólowej lub przeciwskurczowej. Nie można jednak przesadzić i wziąć ich zbyt dużo lub też pomieszać kilka. Poza tym, jeśli ból jest naprawdę bardzo dokuczliwy to warto udać się do ginekologa i przekonać, czy wszystko jest w porządku. Czasami dolegliwości miesiączkowe mogą zostać zmniejszone dzięki terapii hormonalnej. Lekarze w tym celu często przepisują tabletki antykoncepcyjne.