Chirurgia laparoskopowa należy do minimalnie inwazyjnych metod leczenia schorzeń przewodu pokarmowego. W odróżnieniu od tradycyjnej operacji nie wymaga rozcinania powłok brzusznych – do wykonania zabiegu metodą laparoskopową wystarcza niewielkie nacięcie. Skutkuje to tym, że regeneracja po zabiegu laparoskopowym jest dużo szybsza, a ból w trakcie rekonwalescencji – mniejszy. Na czym polega chirurgia laparoskopowa, kiedy się ją stosuje i najważniejsze – jak znaleźć dobrego specjalistę? Podpowiadamy!
Na czym polega chirurgia laparoskopowa?
Do wykonania laparoskopii koniecznie używa się urządzenia o nazwie laparoskop. To przyrząd składający się z niewielkiego teleskopu, małej kamery i źródła światła, umieszczonych w elastycznej rurce. Za jego pośrednictwem można zobaczyć wnętrze jamy brzusznej bez konieczności otwierania pacjenta.
Ta technika jest stosunkowo młoda, a jeszcze niedawno służyła ona przede wszystkim do diagnostyki oraz pobierania wycinków do badań histopatologicznych. Dzisiaj jednak operacje wykonywane metodą laparoskopową należą do najczęściej spotykanych w chirurgii. Co istotne – nie tylko ogólnej.
Kiedy lekarz rozważa skierowanie na zabieg laparoskopowy?
Wskazaniem do zabiegu laparoskopowego będzie niemal każde schorzenie jamy brzusznej, które wymaga skontrolowania stanu narządów wewnętrznych. Dotyczy to przede wszystkim chorób wątroby, wodobrzusza o niejasnym pochodzeniu, diagnostyki stanów zapalnych, choroby śledziony oraz zrostów w jamie otrzewnej. Laparoskopia wykonywana bywa także w ramach badań i chirurgii ginekologicznej.
Metodę laparoskopową preferuje się w przeprowadzaniu wielu zabiegów, wcześniej wykonywanych jako klasyczne operacje. Mowa tutaj o wycięciu pęcherzyka żółciowego oraz guzów umiejscowionych w nadnerczach, jelicie grubym czy odbytnicy. Standardowo wykonuje się tak resekcję wyrostka robaczkowego oraz torbieli narządów rozrodczych.
Zabieg chirurgii laparoskopowej – przygotowanie i ewentualne powikłania
Warto szukać doświadczonego specjalisty do przeprowadzenia zabiegu laparoskopowego. Mimo że jest on dużo bezpieczniejszy niż klasyczna operacja, nadal może wiązać się z powikłaniami. Przeprowadzenie laparoskopii przez doświadczoną osobę zmniejsza ryzyko ich wystąpienia, a także wpływa na komfort pacjenta. Wśród powikłań pojawiających się po laparoskopii najczęściej wskazuje się przebicie narządów jamy brzusznej oraz wystąpienie odmy opłucnowej lub zatoru powietrznego. Często odnotowuje się też krwawienia z miejsca nacięcia.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dlatego należy oznaczyć grupę krwi i sprawdzić jej krzepliwość. Dzień wcześniej zaleca się lekkostrawną dietę.
Dobry chirurg laparoskopowy – Marek Skoczylas
Jak znaleźć dobrego chirurga laparoskopowego? Warto sprawdzić przede wszystkim doświadczenie wybranej osoby. Wykształcenie medyczne to jedynie pierwszy krok do osiągnięcia pełni profesjonalizmu w tym zawodzie. Po studiach konieczne jest odbycie praktyk, stażu, rezydentury oraz specjalizacji – dopiero po zakończeniu tych wszystkich etapów lekarz pracuje samodzielnie, bez nadzoru innego specjalisty. Na przykładzie lekarza o dłuższym stażu, jak chociażby przyjmujący we Wrocławiu Marek Skoczylas, można zauważyć, jak wielkie znaczenie ma bogate doświadczenie zawodowe. Szczególnie ceni się praktykę pracy na stanowiskach o dużej odpowiedzialności: ordynator chirurgii ogólnej czy kierownik pracowni endoskopii. Wskazuje to nie tylko na wysokie kwalifikacje zawodowe, ale też na umiejętność podejmowania decyzji korzystnych dla pacjenta.