Cholina, czyli witamina B4, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jej niedobory mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat choliny!
Cholina pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze funkcje oraz skutki niedoboru tej witaminy. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na ten temat, przeczytaj nasz artykuł.
Cholina – czym jest?
Cholina to inaczej witamina B4, która jest produkowana w organizmie człowieka. Warto jednak pamiętać, że ilości wytwarzane przez organizm nie są wystarczające w stosunku do zapotrzebowania na tę witaminę. Dlatego warto dostarczać ją z zewnątrz, stosując odpowiednią dietę lub suplementy diety. Cholina występuje w takich produktach jak podroby, żółtko jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kiełki pszenicy, płatki owsiane, ryby, szpinak czy pomidory. W sklepach można również kupić wysokiej jakości suplementy z zawartością choliny. Warto pamiętać o odpowiednim dawkowaniu suplementów, gdyż nadmierne spożycie choliny wiąże się z takimi skutkami jak np. mdłości, biegunka czy spadek ciśnienia krwi.
Jakie funkcje w organizmie pełni cholina?
Witamina B4 korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Oto najważniejsze funkcje, które pełni cholina:
- Jest prekursorem acetylocholiny, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego;
- Jest składnikiem lecytyny – fosfolipidu, który reguluje pracę wątroby i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
- Uczestniczy w regulacji gospodarki lipidowej;
- Wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby;
- Bierze udział w utrzymywaniu prawidłowej struktury komórek;
- Wpływa na regulację pracy układu krążenia;
- Ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego;
- Korzystnie wpływa na rozwój mózgu i rdzenia kręgowego (centralnego układu nerwowego) płodu;
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
Do czego może prowadzić niedobór choliny w organizmie?
Niedobory choliny mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Przede wszystkim mogą powodować do nadmierne kumulowanie się cholesterolu oraz triglicerydów w wątrobie, co może prowadzić do stłuszczenia tego narządu. W rezultacie w wątrobie może się rozwinąć przewlekły stan zapalny, który często jest przyczyną włóknienia, niewydolności i marskości wątroby. Inne skutki niedoboru choliny to m.in. pogorszenie pamięci i koncentracji, bóle głowy, wahania nastroju oraz zaparcia. Niedobór witaminy B4 jest niebezpieczny również dla kobiet w ciąży. Może zwiększać ryzyko pojawienia się u dziecka wad ośrodkowego układu nerwowego, osłabienia układu odpornościowego oraz zaburzeń rozwoju intelektualnego. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na cholinę jest większe w sytuacjach wzmożonego napięcia nerwowego.
Witamina B4 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warto jeść produkty spożywcze z wysoką zawartością tej substancji. Świetnym sposobem na jej dostarczenie są również wysokiej jakości suplementy diety.