Cholina – wszystko, co musisz wiedzieć na jej temat!

Cholina, czyli witamina B4, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jej niedobory mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat choliny!

Cholina pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze funkcje oraz skutki niedoboru tej witaminy. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na ten temat, przeczytaj nasz artykuł.

Cholina – czym jest?

Cholina to inaczej witamina B4, która jest produkowana w organizmie człowieka. Warto jednak pamiętać, że ilości wytwarzane przez organizm nie są wystarczające w stosunku do zapotrzebowania na tę witaminę. Dlatego warto dostarczać ją z zewnątrz, stosując odpowiednią dietę lub suplementy diety. Cholina występuje w takich produktach jak podroby, żółtko jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kiełki pszenicy, płatki owsiane, ryby, szpinak czy pomidory. W sklepach można również kupić wysokiej jakości suplementy z zawartością choliny. Warto pamiętać o odpowiednim dawkowaniu suplementów, gdyż nadmierne spożycie choliny wiąże się z takimi skutkami jak np. mdłości, biegunka czy spadek ciśnienia krwi.

Jakie funkcje w organizmie pełni cholina?

Witamina B4 korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Oto najważniejsze funkcje, które pełni cholina:

  • Jest prekursorem acetylocholiny, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego;
  • Jest składnikiem lecytyny – fosfolipidu, który reguluje pracę wątroby i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
  • Uczestniczy w regulacji gospodarki lipidowej;
  • Wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby;
  • Bierze udział w utrzymywaniu prawidłowej struktury komórek;
  • Wpływa na regulację pracy układu krążenia;
  • Ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego;
  • Korzystnie wpływa na rozwój mózgu i rdzenia kręgowego (centralnego układu nerwowego) płodu;
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Do czego może prowadzić niedobór choliny w organizmie?

Niedobory choliny mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Przede wszystkim mogą powodować do nadmierne kumulowanie się cholesterolu oraz triglicerydów w wątrobie, co może prowadzić do stłuszczenia tego narządu. W rezultacie w wątrobie może się rozwinąć przewlekły stan zapalny, który często jest przyczyną włóknienia, niewydolności i marskości wątroby. Inne skutki niedoboru choliny to m.in. pogorszenie pamięci i koncentracji, bóle głowy, wahania nastroju oraz zaparcia. Niedobór witaminy B4 jest niebezpieczny również dla kobiet w ciąży. Może zwiększać ryzyko pojawienia się u dziecka wad ośrodkowego układu nerwowego, osłabienia układu odpornościowego oraz zaburzeń rozwoju intelektualnego. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na cholinę jest większe w sytuacjach wzmożonego napięcia nerwowego.

Witamina B4 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warto jeść produkty spożywcze z wysoką zawartością tej substancji. Świetnym sposobem na jej dostarczenie są również wysokiej jakości suplementy diety.