Ciemne strony ciąży, o których mało się mówi. Jakie są cienie błogosławionego stanu?

Poranne nudności, bóle pleców, widoczne na skórze rozstępy, przemęczenie – to mankamenty związane z ciążą, o których wie chyba każdy. Są jednak i takie, o których nie rozmawia się zbyt często. Co warto o nich wiedzieć?

Zaparcia w ciąży

U kobiet w ciąży dochodzi do znacznych zmian w organizmie, które dotyczą nie tylko układu rozrodczego, ale również pokarmowego.

Jednym z powszechnych problemów, o którym mówi się jednak dość rzadko, są zaparcia w ciąży. Szacuje się, że dotykają one nawet około 38% kobiet w stanie błogosławionym, najczęściej w pierwszym oraz w drugim trymestrze.

Zaparcia w ciąży są konsekwencją zmian w układzie hormonalnym, a dokładnie podwyższenia poziomu progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Jednocześnie zmniejsza on napięcie mięśniowe układu pokarmowego, co przekłada się na wolniejsze trawienie. W trakcie ciąży dochodzi też do zwiększonej absorpcji wody z pokarmów i powiększania się macicy, co sprzyja zaparciom.

Częste parcie na pęcherz

Dokuczliwą dolegliwością wielu kobiet w ciąży jest uczucie częstego parcia na pęcherz. W tym przypadku winowajcami również są zmiany hormonalne oraz powiększający się płód, dlatego pęcherz moczowy częściej wysyła sygnały o konieczności jego opróżnienia.

Właśnie dlatego wiele kobiet w ciąży unika dalekich spacerów czy podróży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, gdy konieczność chodzenia do toalety znacznie się zwiększa.

Nietrzymanie moczu w ciąży

Wraz z parciem na pęcherz w trakcie ciąży pojawia się inny kłopotliwy objaw – nietrzymanie moczu.

Najczęściej nietrzymanie moczu w ciąży ma charakter wysiłkowy, dlatego pojawia się ono na skutek kaszlenia, kichania, śmiania się, czyli sytuacji, gdy w jamie brzusznej zwiększa się ciśnienie.

Aby radzić sobie z tym wstydliwym objawem, najlepiej sięgnąć po dyskretne wkładki urologiczne. Absorbują mocz i neutralizują jego zapach, zapewniając suchość i świeżość.

Cukrzyca ciążowa

Podwyższony poziom cukru we krwi pojawiający się w trakcie ciąży świadczy o cukrzycy ciążowej. Zwykle dolegliwość ta nie daje żadnych widocznych objawów, jednak może być niebezpieczna dla kobiety i jej dziecka.

Skutkiem cukrzycy ciążowej może być makrosomia, czyli zbyt duża masa urodzeniowa dziecka. Ponadto zwiększa ono ryzyko wad wrodzonych oraz przedwczesnego porodu. Z kolei u kobiet może powodować stan przedrzucawkowy, a także zwiększa ryzyko chorób układu moczowego i rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Aby wykryć cukrzycę ciążową, zaleca się regularne badania poziomu cukru we krwi w ciąży. W tym celu przeprowadza się test doustnego obciążenia glukozą.

Depresja poporodowa

Rzadko mówi się również o depresji poporodowej, która dotyka od około 13% do 20% kobiet, a także około 10% mężczyzn będących ojcami.

Do jej rozwoju przyczyniają się wahania hormonalne po porodzie, braki snu, stres. Może ona przybierać różne postaci, między innymi przygnębienia, rozdrażnienia, wahania nastrojów, lecz również psychozy, lęków, paniki i myśli samobójczych.

Leczenie depresji poporodowej odbywa się głównie z wykorzystaniem leków i psychoterapii.