Laseroterapia to nic innego jak metoda leczenia różnych schorzeń, jednak taką metodę spotkasz także w gabinetach medycyny estetycznej. Poprawia wygląd i kondycję skóry. Sprawdzamy, co można leczyć laserem.
Laseroterapia w okulistyce
Nowoczesna forma laseroterapii jest z reguły bezbolesna i mało inwazyjna. Dzięki temu można wykonać wiele zabiegów, które nie wymagają użycia skalpela albo maksymalnie to ograniczają. Laseroterapia to częsta metoda leczenia chorób związanych z oczami. W nowoczesnych placówkach możliwe jest np. leczenie schorzeń siatkówki. Polega to na zabezpieczeniu oka przed jej odklejeniem się. Laseroterapia może mieć formę fotokoagulacji oraz zabiegu mikropulsowego.
Bóle stawów i mięśni
Laseroterapię stosuje się także w reumatyzmie, zwyrodnieniach stawów oraz w stanach pourazowych. To pełna terapia, która wchodzi w skład fizykoterapii. Miejscowo albo na większych obszarach stosuje się laser, który dociera prosto do tkanek. Laseroterapia działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran oraz ma efekt przeciwbólowy. Kiedy doszło do złamania, pełni rolę regeneracyjną. Można też ją stosować jako jeden z zabiegów w chorobach takich jak: zespół rwy kulszowej, stopa cukrzycowa, reumatyzm, rany pooperacyjne czy schorzenia kręgosłupa i biodra. Laseroterapia może być przeprowadzana w ramach promieni ciągłych albo pulsacyjnych. Często zlecanych jest kilka lub kilkanaście zabiegów, które trzeba wykonywać regularnie.
Laser a medycyna estetyczna
W kosmetologii laser wykorzystuje się najczęściej do przeprowadzenia zabiegu depilacji, która raz na zawsze pomaga w usunięciu owłosienia z wielu partii ciała. To zabieg bezinwazyjny, bezpieczny i powoduje jedynie lekki dyskomfort, ale nie powinien być bolesny. Najpierw jednak warto skontaktować się z profesjonalistą w tej dziedzinie, aby wykonać próbę na wybranej części ciała. W ten sposób łatwiej jest zobaczyć, jak skóra reaguje na tego typu zabieg. Istnieją jeszcze pewne przeciwwskazania, które warto omówić, np. przyjmowanie niektórych leków, opalona skóra, ciąża i karmienie piersią. Zazwyczaj depilację laserową wykonuje się w serii kilku zabiegów i są one dość kosztowne. Wszystko zależy od tego, jaka jest to partia ciała. Całkowite usunięcie owłosienia na długi czas może kosztować nawet kilka tysięcy złotych łącznie. Dla tych, którzy nie chcą wydawać tyle pieniędzy ze swojego budżetu, szybka pożyczka doskonale się sprawdzi.
Laseroterapia radzi sobie doskonale także z cellulitem, cieniami pod oczami, bliznami potrądzikowymi oraz przebarwieniami. Konkretny zabieg jest uzależniony od problemu, a także sprzętu, jaki posiada dany salon kosmetologii. Laser stosuje się także na skórę dojrzałą, na której pojawiają się zmarszczki. Każdy zabieg może nieco inaczej wyglądać oraz nazywać się, bo wszystko zależy od konkretnej firmy, która świadczy takie usługi. Wszystko powinno być uzgodnione wcześniej np. z kosmetologiem.
Inne zastosowania lasera w medycynie i nie tylko
Laseroterapia leczy także oparzenia oraz stosuje się ją do usuwania tatuaży. Co ciekawe, jest to jedna z metod leczenia stomatologicznego. Dzięki niej można wybielać zęby. Ponadto poprawia również krążenie i jest często zalecana osobom, które zmagają się z chorobami nowotworowymi.