Co na wzdęcia bez recepty?

Wzdęcia to problem występujący okresowo nawet u 30 proc. osób dorosłych. Często dotyka także kobiet w okresie okołomiesiączkowym lub bezpośrednio w czasie menstruacji. Na szczęście w aptekach dostępne są leki na wzdęcia dostępne bez recepty, dzięki którym walka z problemem jest zdecydowanie skuteczniejsza. Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.

Co zawierają leki na wzdęcia bez recepty?

Leki na wzdęcia to przede wszystkim symetykon. Jest substancją odpowiadającą za zmniejszanie napięcia gazów co sprawia, że dochodzi do ich pękania. Dzięki temu gazy są albo wchłaniane, albo usuwane z jelita. Co istotne, jest on na tyle bezpieczny, że preparaty go zawierające mogą być stosowane zarówno przez kobiety w ciąży, jak i karmiące. Oczywiście także i on może mieć pewne skutki uboczne. Są one jednak rzadkie i wśród nich wskazuje się m.in. na łagodną biegunkę, nudności albo wymioty. Co ważne, preparaty z symetykonem dostępne są w aptekach bez recepty, co ułatwia ich zakup zarówno stacjonarnie, jak i online.

Zioła na wzdęcia

Dla osób, które nie chcą przyjmować leków na wzdęcia dedykowane są różnego rodzaju zioła. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza mięta, które zawiera flawonoidy rozluźniające pracę jelit i tym samym sprzyjające łatwiejszemu wydostawaniu się nadmiaru gazów.

Ziołem o wysokiej skuteczności jest też melisa. Jej działanie polega nie tylko na zmniejszeniu wzdęć, ale też minimalizowaniu bólu brzucha oraz innych problemów trawiennych. Ma także przyjemny smak, dzięki czemu jej picie sprzyja relaksowi.

Dodatkowo niewiele osób wie, że w tym zakresie może sprawdzić się również przyprawa, jaką jest anyż. Działa on moczopędnie oraz wiatropędnie, dzięki czemu warto wykorzystać go także w przypadku uciążliwych wzdęć.

Nie można zapomnieć oczywiście także o kminku. Działa on rozkurczowo i łagodzi wzdęcia, a nawet ma właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, co wynika z obecności bezpiecznych olejków eterycznych, kumaryny i flawonoidów.

Wybory dietetyczne sprzyjające wzdęciom

Koniecznie trzeba też wspomnieć o produktach, które mogą doprowadzać do wzdęć. Wśród nich jest niestety wiele warzyw i owoców, na których spożywanie muszą zwrócić uwagę osoby szczególnie wrażliwe na ten problem i doświadczające go często. To m.in. takie produkty jak: cebula, czosnek, brukselka, gruszki, jabłka i brzoskwinie. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba je w całości wykluczyć ze swojej diety. Warto jednak zwrócić uwagę, czy po ich spożyciu rzeczywiście pojawią się wzdęcia. Najlepiej wykluczyć też słodkie, gazowanej napoje.

Gdy leki na wzdęcia to za mało

Jeśli wzdęcia pojawiają się często oraz towarzyszą im inne uciążliwe objawy, wówczas koniecznie trzeba udać się do gastrologa. Należy to zrobić niezwłocznie, jeśli pojawią się takie symptomy jak biegunka, krwawe stolce, zgaga, a także utrata wagi na przestrzeni ostatnich miesięcy lub tygodni. Przyczyną takich objawów mogą być bowiem m.in. nieswoiste zapalne choroby jelit, przerost bakteryjny w jelicie cienkim, a także wiele innych, których nie sposób zdiagnozować bez wsparcia lekarza.

Wzdęcia to nieprzyjemny objaw, który bez wątpienia utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście w aptekach są leki na wzdęcia, które mogą łagodzić ten problem. Warto sięgnąć też po bezpieczne zioła, które mają znacznie szerszy, również korzystny wpływ na organizm.