Co robić żeby nie przedawkować magnezu?

Chociaż znacznie więcej uwagi poświęca się niedoborowi magnezu, także jego przedawkowanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli nie chcesz doprowadzić do sytuacji, w której twój organizm będzie zmagał się z nadmiarem tego makroskładnika, dowiedz się, na co uważać.

Magnez należy do grupy makroskładników, który – podobnie jak wapń – stanowi ważny budulec kości. Ponadto wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni – w tym mięśnia sercowego.

Ile wynosi prawidłowe stężenie magnezu we krwi?

Za poziom magnezu mieszczący się w normach przyjmuje się stężenie w przedziale 0,65–1,2 mmol/l. Wartości powyżej górnej granicy wskazują na przedawkowanie magnezu.

Warto przy tym podkreślić, że prawidłowo zbilansowana dieta zwykle zapewnia odpowiednią ilość tego pierwiastka w organizmie. W takich przypadkach prawdopodobieństwo przedawkowania magnezu jest niewielkie.

Przedawkowanie magnezu – jak je rozpoznać?

Przedawkowanie magnezu może dawać zróżnicowane objawy. Wszystko zależy od tego, jak duża ilość tego pierwiastka – powyżej normy – znajduje się w organizmie. Łagodna hipermagnezemia zwykle nie powoduje żadnych objawów. Występują one zwykle dopiero, gdy stężenie magnezu we krwi jest większe niż 2 mmol/l.

Kiedy do tego dochodzi, mogą wystąpić takie objawy jak np. zawroty głowy, bóle głowy, nudności i zaparcia. Gdy poziom pierwiastka będzie znacząco przewyższał obowiązujące normy, wówczas magnez może zadziałać przeczyszczająco i możemy odczuwać osłabienie siły mięśni.

Skutkiem poważnego przedawkowania magnezu (stężenie we krwi (5–7 mmol/l). może być m.in. znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia pracy serca, trudności w oddychaniu, bóle w klatce piersiowej, zatrzymanie moczu (w wyniku porażenia mięśni), osłabienie mięśni. W większości przypadków występuje u osób z niewydolnością nerek nadużywających preparatów magnezu.

Poznaj przyczyny przedawkowania magnezu, aby tego uniknąć

Jeśli chcesz uniknąć objawów przedawkowania magnezu, warto poznać czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia takiej sytuacji. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • stosowanie leków zawierających magnez przez osoby z niewydolnością nerek
  • niedoczynność kory nadnerczy
  • nadczynność przytarczyc
  • stany zapalne jelit, które powodują nadmierne wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego.

Okazuje się również, że na przedawkowanie magnezu narażone są osoby, które stosują suplementy diety i leki dostępne bez recepty – bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Dotyczy to przede wszystkim przyjmowania różnych preparatów złożonych, których składniki powtarzają się. Wówczas ryzyko dostarczenia znacznie większej ilości magnezu niż to wynika z zapotrzebowania może skutkować podwyższeniem jego poziomu w organizmie.

Pamiętaj! Stosuj się do zaleceń związanych z racjonalnym odżywianiem się, bo to dieta i prowadzenie zdrowego trybu życia stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania organizmu. Staraj się również nie sięgać po produkty magnezowe, gdy nie istnieje taka potrzeba. Jeśli jednak musisz przyjąć jakieś preparaty witaminowe upewnij się, że składniki nie powielają się.