Co sprzyja pojawianiu się zaparć?

Czy wiesz, jakie czynniki i okoliczności zwiększają ryzyko wystąpienia zaparć? Czego unikać i czego nie robić? Poznaj najczęstsze przyczyny zaparć i dowiedz się, jak Xenna może pomóc Ci pozbyć się tej wstydliwej dolegliwości.

Czym są zaparcia?

Ujmując najogólniej, zaparcia to trudności z oddawaniem stolca, które polegają przede wszystkim na obniżonej częstotliwości wypróżnień. O pojawieniu się zaparć można mówić w przypadku braku defekacji powyżej 3 dni i mniej niż dwa tygodnie, a sam stolec jest twardy, zbity i suchy. Często też wypróżnianiu towarzyszą np. bóle brzucha, może też pojawić się uczucie niepełnego wypróżnienia.

Skąd się biorą zaparcia?

Zaparcia są dolegliwością, która może przytrafić się dosłownie każdemu. Nie może więc dziwić fakt, że przyczyny pojawienia się zaparć są niezwykle zróżnicowane i różnorodne. Zaparcia najczęściej są wywołane przez nieprawidłową dietę i zbyt rzadką aktywność fizyczną, jednak sprowadzenie przyczyn tego problemu tylko do tych dwóch czynników byłoby dużym niedopatrzeniem.

Zaparcia dzieli się zależnie od tego, co jest podłożem pojawienia się tego problemu. Zaparcia czynnościowe objawiają się w przypadkach, kiedy dziennie spożywamy zbyt mało płynów, prowadzimy nadmiernie siedzący tryb życia oraz nie uprawiamy wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Mało tego, za tego typu zaparcia odpowiada także stres i inne czynniki psychologiczne. Zaliczyć tu można choćby celowe wstrzymywanie wypróżnień, w wyniku czego w jelicie przebywa zbyt dużo stolca, przez co samo jelito ulega rozciągnięciu, a odruch defekacji – osłabieniu. Zaparcia na tle psychologicznym określa się mianem zaparć nawykowych.

W ostatnim czasie powstało też pojęcie takie jak zaparcia kwarantannowe. Z powodu częstego przebywania w domu, małej ilości aktywności fizycznej oraz monotonnej diety część osób zaczęło narzekać na zaparcia.

W rzadszych sytuacjach za zaparciami mogą stać przyjmowane leki, np. opioidowe leki przeciwbólowe czy leki psychiatryczne, a także inne schorzenia, jak np. choroby jelita grubego, nowotwory, choroby odbytu i odbytnicy czy stany po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej.

Jak radzić sobie z zaparciami?

W zdecydowanej większości przypadków z zaparciami poradzisz sobie bez konieczności wizyty lekarskiej – jeśli jednak poniższe sposoby zawiodą, koniecznie odwiedź specjalistę. Najczęściej na zaparcia zaleca się uzupełnienie diety w błonnik pokarmowy, uregulowanie trybu życia, znalezienie czasu na poranne „posiedzenie” w toalecie czy systematyczną aktywność fizyczną – z powodzeniem wystarczy spacer z najbliższymi.

Jeśli zaparcia nie ustępują, dobrze sięgnąć po profesjonalne preparaty Xenna. Xenna herbata sprawdza się przy zaparciach na różnym tle, pomaga wesprzeć pracę jelit oraz usprawnić wypróżnienie. Na portfolio produktów Xenna składają się zarówno środki dla dorosłych i młodzieży, jak i małych dzieci. Substancja czynna senesu, zawarta w preparacie Xenna na zaparcia jest wchłaniana dopiero w jelicie grubym, nie ingerując w górną część układu pokarmowego. Xenna herbata to smaczny i aromatyczny napar z ziół, który powinien znaleźć się w domowej apteczce oraz w wakacyjnym bagażu.