Co zrobić jeśli pilnie potrzebuję recepty?

Wiele chorób wymaga natychmiastowego leczenia. Dotyczy to zarówno schorzeń występujących nagle, jak i tych przewlekłych. Osoby pilnie potrzebujące leków muszą jednak najpierw uzyskać receptę od lekarza. Do niedawna wymagało to stacjonarnej wizyty u specjalisty, a same dokumenty wydawane były w tradycyjnej formie papierowej. Obecnie proces wystawiania zaświadczeń umożliwiających wykupienie niezbędnych środków medycznych w aptece został znacząco uproszczony, ze względu na wprowadzenie recept elektronicznych oraz e-wizyt. Wszystko to sprawia, że niezbędną konsultację odbyć można w kilka minut i bez wychodzenia z domu.

Odbycie konsultacji lekarskiej przez internet

Konsultacja lekarska standardowo odbywa się podczas osobistej wizyty u specjalisty, który odpowiada za przeprowadzenie wywiadu medycznego, przebadanie pacjenta czy zlecenie niezbędnych testów. Dostęp do nowoczesnych technologii sprawił, że kontakt z pracownikiem medycznym można nawiązać zdalnie. Konsultacje online stały się szczególnie popularne w 2020 roku, kiedy to na całym świecie ogłoszono zagrożenie epidemiologiczne. W obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa, lekarze zaczęli powszechnie przyjmować pacjentów drogą zdalną. Dla wielu osób takie rozwiązanie okazało się wyjątkowo wygodne. E-wizyty znacząco ograniczają kolejki i skracają czas oczekiwania na przepisanie niezbędnych leków. Szybka e-recepta wystawiana jest nawet w ciągu kilku minut od zakończenia konsultacji ze specjalistą.

Wystawianie recepty podczas e-wizyty

E-konsultacje pozwalają na nawiązanie kontaktu z lekarzami o wielu specjalizacjach. W zależności od potrzeb, pacjent może zamówić konsultację online np. z ginekologiem, pediatrą, internistą, kardiologiem czy endokrynologiem, a nawet psychologiem czy psychiatrą. Każdy z tych specjalistów jest upoważniony do przepisywania leków czy wystawiania skierowań na badania, zabiegi lub wizyty u innych lekarzy. Nie bez znaczenia pozostaje szybka i łatwa dostępność e-konsultacji. W gabinetach specjaliści przyjmują tylko w określonych godzinach, podczas gdy e-wizytę można odbyć o praktycznie dowolnej porze. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy potrzebna jest szybka recepta. Lekarz zapoznaje się z objawami i potrzebami pacjenta, a także jego dokumentacją medyczną. Jeżeli występują do tego wyraźne wskazania, wystawia receptę elektroniczną. Pacjent otrzymuje niezbędny kod PIN w wiadomości SMS lub e-mail, który należy podać farmaceucie w aptece razem z numerem PESEL.

Zdalne możliwości kontaktu z lekarzem

E-konsultacje przeznaczone są zarówno dla pacjentów chorych, jak i tych wymagających rutynowej kontroli stanu zdrowia. Kontakt z lekarzem można nawiązać zdalnie na różne sposoby. Najbardziej dokładną diagnostykę da się przeprowadzić z wykorzystaniem kamery internetowej. Pacjent może pokazać specjaliście wyniki badań czy zmiany chorobowe, a sam kontakt jest najbardziej bezpośredni. Jednym warunkiem jest posiadanie dostępu do internetu. W przypadku braku większej dyspozycyjności, e-konsultację można odbyć także za pośrednictwem czatu online. Istnieje również opcja nawiązania kontaktu z lekarzem przez telefon, która jest bardzo szybka i wygodna. W każdym przypadku istotne znaczenie ma wcześniejsze wypełnienie formularza medycznego, zawierającego podstawowe dane chorego. Na ich podstawie lekarz może zidentyfikować pacjenta, a tym samym uzyskać informacje niezbędne do przepisania leków.

Realizacja recepty elektronicznej

Za sprawą konsultacji online możliwa jest e-recepta 24h na dobę, co pozostaje bardzo istotne w przypadku pilnej potrzeby otrzymania leków. Takie elektroniczne zaświadczenie pozwala na wykupienie zapisanych preparatów w dowolnej aptece. Farmaceuta skanuje okazany kod i weryfikuje pacjenta na podstawie numeru PESEL, a następnie wydaje potrzebne środki. Szybkaerecepta.pl daje możliwość jej realizacji także przez internet, przy czym leki nie są przesyłane na adres domowy. W takiej sytuacji zamówienie należy odebrać w wybranej aptece, również podając czterocyfrowy kod farmaceucie.