Czego unikać, mając trądzik pospolity?

Chociaż trądzik pospolity jest chorobą skóry, wpływ na jego nasilenie może mieć wiele odmiennych czynników. Świadomość tego, co pomaga, a co szkodzi naszej problematycznej skórze w tym czasie, jest bardzo ważna i równocześnie pozwala na skuteczną walkę z uporczywą chorobą, która dla wielu osób jest poważnym źródłem kompleksów. Sprawdź, czego unikać przy trądziku pospolitym, a także jaki podkład do cery trądzikowej pomoże Ci zamaskować jego oznaki.

Trądzik pospolity – powszechny problem

Trądzik pospolity jest przede wszystkim utrapieniem osób posiadających tłustą cerę. Szacuje się, że dotyczy nawet 80% nastolatków przechodzących okres dojrzewania. Jednakże coraz częściej skarżą się na niego także osoby dorosłe po 25. roku życia – głównie kobiety.

Przyczyną występowania trądziku pospolitego są czynniki genetyczne, a do tego nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe oraz nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Nadmiar sebum oraz rogowaciejący naskórek stanowią z kolei idealne warunki do namnażania się bakterii Propionbacterium Acnes.

Zmiany trądzikowe występują przede wszystkim na twarzy (czoło, nos, broda – charakterystyczna strefa T). Mogą jednak pojawiać się także na plecach, ramionach czy dekolcie. U osób dorosłych cierpiących na trądzik zmiany zlokalizowane są przede wszystkim w dolnej partii twarzy, okolicach żuchwy oraz szyi.

Trądzik pospolity możemy podzielić na:

  • zmiany niezapalne – zaskórniki (tzw. wykwit pierwotny trądziku);
  • zmiany zapalne – grudki, krosty, ropne nacieki, popularnie określane jako pryszcze;
  • zmiany pozapalne – przebarwienia oraz blizny potrądzikowe.

Trądzik pospolity – czego unikać?

W leczeniu trądziku pospolitego bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Wpływ na nasilenie trądziku mają nie tylko czynniki hormonalne i genetyczne, ale również styl życia, dieta czy kosmetyki, z których korzystamy.

Osoby posiadające trądzik pospolity powinny unikać:

  • zbyt częstego mycia twarzy;
  • opalania;
  • korzystania z peelingów mechanicznych;
  • ostrych przypraw;
  • dotykania twarzy, a tym bardziej wyciskania zmian trądzikowych;
  • palenia papierosów;
  • spożywania produktów z dużą ilością cukru, tłuszczu, soli (słodycze, fast foody, napoje gazowane, słone przekąski).

Podkład do cery trądzikowej

Wiele kobiet posiadających cerę trądzikową z pewnością korzysta z kosmetyków mających na celu zamaskowanie niedoskonałości. Jednym z nich bez wątpienia jest podkład do cery trądzikowej. Czym kierować się przy jego wyborze? Przede wszystkim idealny podkład do cery trądzikowej zapewni skuteczne krycie niedoskonałości bez jednoczesnego tworzenia na twarzy efektu maski i konieczności nakładania wielu warstw.

Ważne, aby znalazł się w nim odpowiednio wysoki filtr SPF, który zapewni skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, a także składniki o działaniu antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Przykładem takiej substancji jest kwas salicylowy, który nie tylko posiada działanie przeciwzapalne, ale równocześnie delikatnie złuszcza martwy naskórek, tym samym odblokowując pory i hamując powstawanie nowych wyprysków.