Badanie USG jest niezwykle często wykonywane. Jest ono całkowicie bezpieczne, bezbolesne i pozwala wykryć wszelkiego rodzaju zmiany na bardzo wczesnym etapie. Medycyna wykorzystuje ultrasonografię już od 1957 roku. Przez ten czas aparaty do wykonywania USG stawały się coraz bardziej zaawansowane i nowoczesne. Dzisiaj za ich pomocą możliwe jest precyzyjne określenie wielkości narządów oraz ich stanu. Warto podkreślić, że USG nie wykrywa będących w początkowym stadium chorób żołądka i jelit.
Do najczęściej wykonywanych badań USG należą:
- ·USG węzłów chłonnych – układ limfatyczny to jeden z czynników warunkujących odporność organizmu. Badanie USG węzłów chłonnych umożliwia wczesne wykrycie różnych zmian, w tym także nowotworów złośliwych – np. białaczki, chłoniaków, ziarnicy. Ocena układu limfatycznego pozwala również monitorować zmiany oraz sprawdzać, czy zastosowane leczenie przynosi odpowiednie rezultaty. Badanie USG umożliwia skontrolowanie węzłów chłonnych na szyi, w pachach, nad i pod obojczykami oraz w pachwinach.
- ·USG tarczycy – badanie umożliwiające wykrycie guzków, torbieli oraz przerost gruczołu. Dostępna w niektórych aparatach do USG, opcja Color-Doppler pomaga rozróżnić guzki złośliwe od łagodnych oraz wykryć choroby autoimmunologiczne. USG tarczycy powinno być wykonywane przede wszystkim przez kobiety, ale mężczyźni również powinni o tym badaniu pamiętać. Obecnie coraz więcej osób ma problemy z tarczycą. Wczesna diagnostyka pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia.
- ·USG ślinianek – badanie pozwala wykryć złogi, nacieki zapalne, zmiany nowotworowe oraz łagodne zmiany.
- ·USG miednicy – badanie wykonywane zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet pozwala ono na ocenę stanu narządu rodnego i pęcherza moczowego. U mężczyzn badanie USG pozwala skontrolować prostatę i pęcherz moczowy.
- ·Badanie USG w ciąży – pozwala sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Badanie to jest niezbędne w ciąży i powinno być wykonywane regularnie.
- ·USG powłok jamy brzusznej – pozwala wykryć guzki w okolicach tkanki podskórnej oraz przepuklinę, nacieki zapalne, ropnie, blizny pooperacyjne. Nierzadko USG powłok jamy brzusznej pozwala sprawdzić, czy choroba nowotworowa się nie wznawia.
- ·USG mięśni – badanie umożliwia diagnostykę stanów pourazowych i po kontuzji. Pozwala również wykryć zmiany nowotworowe.
- ·USG dołów podkolanowych – badanie umożliwia rozpoznanie zapalenia żył głębokich podudzia. Pozwala ono również sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z torbielą Bakera.
- ·USG gałek ocznych i przezciemiączkowe u noworodków – badanie to najczęściej jest zastępowane badaniami TK i MR.
Przygotowanie do badania USG
Na wstępie warto zaznaczyć, że badanie USG nie trwa długo. Zwykle nie przekracza ono nawet 10 minut. Jest przy tym bezbolesne i bezpieczne. Można je powtarzać wiele razy bez obaw. Do USG nie trzeba się przygotowywać, aczkolwiek warto zastosować się do kilku wskazówek. Badanie jamy brzusznej przeważnie wykonuje się na czczo. W przypadku wykonywania USG w późniejszych godzinach może ono trwać nieco dłużej. W zależności tego, jaki narząd jest obrazowany, pacjenci powinni wypić odpowiednią ilość płyny, by wypełnić pęcherz moczowy. Jeśli nie będzie to konieczne, to lekarz o tym poinformuje.