Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W jej ciele zachodzi wtedy wiele zmian, wraz z rosnącym brzuszkiem zmienia się chociażby aktywność poszczególnych hormonów – w ten sposób organizm przygotuje się do wydania na świat nowego życia. Niestety nie wszystkie zmiany, jakich możemy doświadczyć w ciągu tych dziewięciu miesięcy są mile widziane. Dobrym tego przykładem są problemy ze snem w ciąży.
Odpowiada za nie między innymi wspomniane wcześniej rozregulowanie gospodarki hormonalnej, a także zmieniająca się fizjonomia i typowe ciążowe dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa czy skurcze przepowiadające – wszystko to zaburza prawidłową fizjologię snu.
Jak rozwija się bezsenność w ciąży?
Problemy ze snem w ciąży pojawiają się już na początkowym jej etapie, a potem pogłębiają się wraz z jej rozwojem. W pierwszym trymestrze, kiedy drastycznie wzrasta poziom progesteronu i estrogenu we krwi, faza snu płytkiego ulega znacznemu wydłużeniu względem fazy snu głębokiego, przez co przyszła mama zaczyna częściej budzić się w nocy. Drugi trymestr funduje jej dodatkowo trudności w zasypianiu spowodowane różnorakimi dolegliwościami bólowymi i ruchami dziecka w brzuchu, które zaczynają dawać o sobie znać około 18 tygodnia. W ostatnim trymestrze ciąży ruchy te nasilają się, a ponadto pojawiają się skurcze przepowiadające, do tego dochodzi lęk przed porodem – w efekcie przyszła mama śpi coraz mniej, często się wybudza i co gorsza, budzi się zmęczona. Bezsenność w ciąży potrafi naprawdę dać się we znaki. Więcej o bezsenności u kobiet w ciąży znajdziecie pod adresem https://terapiabezsennosci.pl/problemy-ze-snem-w-ciazy/.
Jak leczyć bezsenność w ciąży?
Bezsenność w ciąży o wiele trudniej wyleczyć niż typową, samoistną bezsenność, choćby dlatego, że w okresie ciąży zakazane jest przyjmowanie leków nasennych, gdyż mogą one zaszkodzić dziecku. Na szczęście istnieją inne sposoby walki z zaburzeniami snu. Najskuteczniejszym jest terapia poznawczo-behawioralna, całkowicie naturalna metoda przywracania organizmowi prawidłowej fizjologii snu oparta na najskuteczniejszych technikach psychoterapeutycznych. Taka metoda leczenia bezsenności jest całkowicie bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy, jak i maluszka, którego nosi pod sercem, dlatego zaleca się ją każdej kobiecie w ciąży, borykającej się z zaburzeniami snu.