Czy korekta nosa to bezpieczny zabieg?

Nos stanowi jeden z najbardziej widocznych elementów twarzy, dlatego też jego nieregularny kształt i zniekształcony wygląd jest częstym powodem kompleksów wielu osób. Pacjenci zmagający się z garbatym, krzywym lub zbyt szerokim nosem mogą poddać się korekcie części kostnej. Gdy chcemy poprawić wygląd tylko czubka nosa, mowa o korekcie części chrzęstnej. Zaś w przypadku problemów medycznych z przegrodą operacja uwzględnia jej prostowanie i przywracanie funkcjonalności nosa. 

Jak widać, korekta nosa wykonywana jest w różnych celach, dlatego coraz więcej osób bardzo poważnie się nad nią zastanawia. Bardzo często jedyną przeszkodą przed poddaniem się zabiegowi jest strach przed operacją, ze względu na to, że jest to jeden z trudniejszych zabiegów. Czy rzeczywiście pacjenci mają powody do obaw? O tym w poniższym artykule.  

W jakim wieku można zrobić operację plastyczną nosa?

Operacja plastyczna nosa powinna być wykonywane dopiero w momencie pełnego ukształtowania się kości i chrząstki, które określają ostateczny kształt nosa. Specjaliści określają, że najlepiej i najbezpieczniej jest wykonywać zabieg, po ukończeniu przez pacjenta 18 roku życia. Wyjątkiem, kiedy lekarz może zdecydować się na wykonanie operacji u młodszej osoby są sytuacje, gdy uległa ona poważnemu urazowi lub dany przypadek charakteryzuje się pewnymi wskazaniami medycznymi. 

Czy operacja plastyczna nosa jest bezpieczna?

Operacji plastycznej nosa mogą poddać się tylko osoby zdrowe, które wykonały odpowiednią pulę badań, w tym analiza składu krwi, RTG klatki piersiowej oraz EKG serca. Ponadto lekarz zleca badanie wskaźnika krzepnięcia, kreatyniny, poziomu glukozy i elektrolitów, analizę moczu oraz sprawdza czy pacjent był szczepiony przeciw WZW typu B.  Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu ogólnym i trwa około 90-120 minut. Nawet najmniejsze wątpliwości w kwestii zdrowia pacjenta powodują odwołanie operacji, co sprawia, że każdy pacjent, który zdecyduje się na korektę nosa może czuć się bezpiecznie. 

Przeciwwskazania do wykonywania korekty nosa 

Jak już wspomnieliśmy, operacja nosa to jeden z poważniejszych zabiegów medycyny estetycznej, dlatego lekarze wykonują go tylko u zdrowych pacjentów. Na liście kategorycznych przeciwwskazań do zabiegu znalazła się skaza naczyniowa, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, infekcja ropna skóry, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca oraz ciąża. 

Ile kosztuje operacja plastyczna nosa? 

Cena operacji plastycznej nosa uzależniona jest od wskazanej formy zabiegu. Pełna korekta kształtu kosztuje od 14 000 do 19 000 zł. Cena septoplastyki, czyli operacji przegrody nosowej waha się pomiędzy 6 000 a 10 000 zł. Mniej więcej tyle samo kosztuje korekta części chrzęstnej czubka nosa. Aby poznać dokładne ceny poszczególnych typów korekty, należy sprawdzić ofertę konkretnej placówki medycznej, ponieważ koszt zabiegu może różnić się w zależności od lokalizacji i doświadczenia specjalistów.