Czym jest e-recepta i jak ją uzyskać?

Od kilku miesięcy w środkach masowego przekazu mogliśmy zetknąć się z kampanią promującą e-recepty. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia promują ten sposób jako wygodny, poręczny i prosty w użyciu. Czym jest recepta online oraz w jaki sposób można ją zamówić?

Czym jest recepta online?

E-recepta to elektroniczna wersja klasycznej, papierowej recepty, która jest wystawiana w ramach tzw. telemedycyny, czyli poprzez poradę lekarską na odległość. Lekarz z odpowiednimi kompetencjami i specjalizacją przeprowadza z nami wywiad przez telefon lub komunikator internetowy. Gdy sytuacja nie pozostawia złudzeń, a symptomy dają jednoznaczny rezultat, to możemy otrzymać od doktora receptę wystawioną elektronicznie. Ma ona taką samą moc prawną jak papierowa recepta i będzie honorowana przez każdą aptekę.

Recepty online mają kilka niekwestionowanych zalet i przewag w porównaniu z papierowym odpowiednikiem. Przede wszystkim: nie zgubią się i nie ulegną uszkodzeniu, ponieważ – jako zdematerializowana wersja – są odporne na wszelkie zabrudzenia, zaplamienia czy zniszczenia. E-receptę przechowamy na każdym urządzeniu mobilnym, a w razie potrzeby – samodzielnie ją wydrukujemy i okażemy w aptece, więc zawsze będzie pod ręką. Istotną kwestią, chociaż z początku niedostrzegalną, jest pismo maszynowe zamiast ręcznego wypełniania. Dzięki takiemu rozwiązaniu ryzyko pomyłki wskutek błędnie odczytanego zapisu lekarskiego zostaje zminimalizowane.

W jaki sposób uzyskać i zamówić receptę online?

Proces zamówienia e-recepty jest prosty, przejrzysty oraz intuicyjny w obsłudze – tworzony z myślą o osobach, które mogą mieć trudności z nowinkami technologicznymi. Większość przychodni, zarówno państwowych, jak i prywatnych, posiada narzędzia i rozwiązania, dzięki którym mogą wystawić receptę online. Zrobimy to za pomocą czterech prostych kroków:

Krok 1: Zarejestruj się na stronie swojej przychodni
Wyszukajmy przychodnię, do której jesteśmy zapisani lub do której udajemy się w przypadku zachorowań. Jeżeli nie jesteśmy jeszcze zarejestrowani – wypełnijmy formularz i aktywujmy dostęp do konta. Jeśli już się zarejestrowaliśmy – zalogujmy się i wybierzmy specjalistę, do którego kierujemy się z wizytą internetową.

Krok 2: Wypełnij kwestionariusz lekarski
Po wybraniu dziedziny medycyny pojawi się przed nami szczegółowy kwestionariusz, który należy uzupełnić zgodnie z faktycznym stanem. Będziemy pytani o objawy, o czas ich trwania, okoliczności wystąpienia symptomów, ewentualną skalę bólu, historię chorób, aktualnie przyjmowane leki oraz o podzielenie się swoimi obserwacjami.

Krok 3: Oczekuj na odpowiedź zwrotną
Gdy już wypełnimy i odeślemy kwestionariusz, lekarz może wystawić nam receptę “od ręki” lub postanowi się z nami skontaktować. Niektóre specyfiki, takie jak np. tabletka dzień po dostaniemy w niespełna godzinę, zaś w przypadku np. antydepresantów może się okazać konieczne okazanie aktualnych badań. Zazwyczaj jednak kontakt lekarski jest czystą formalnością, a recepta zostaje wystawiona.

Krok 4: Wystawienie i wysłanie e-recepty
Jeśli lekarz uzna, że wydanie leku jest zasadne, otrzymamy drogą elektroniczną (na nasze konto pacjenta lub wskazany adres e-mail) receptę online. Dokument ten otrzymamy w pliku PDF, jednak nie jest to jedyny sposób na wystawienie recepty. Możemy również poprosić o SMS-receptę, czyli specjalny czterocyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podajemy przy okienku aptecznym.

Dzięki współczesnej technologii i możliwościom, które oferuje nam cyfryzacja, możemy szybko i skutecznie załatwić formalności medyczne bez wizyty w przychodni. E-recepty zostaną szczególnie docenione przez osoby zabiegane, przewlekle chore lub w sytuacjach nadzwyczajnych, gdzie dotarcie do lecznicy jest niemal niemożliwe.

Artykuł powstał dzięki zdalnaprzychodnia.pl