Czym jest oprogramowanie medyczne?

Optymalizacja pracy placówki medycznej, krótsze kolejki do lekarza i szybkie sporządzanie dokumentacji medycznej za pomocą jednej aplikacji – to wszystko nadal wydaje się wielu pacjentom wprost niemożliwe. Tymczasem postępujący proces cyfryzacji i informatyzacji dotyczy również środowiska medycznego. Poszczególne instytucje ochrony zdrowia sukcesywnie wprowadzają nowoczesne rozwiązania mające na celu znaczne usprawnienie codziennej pracy lekarzy oraz zwiększenie komfortu pacjentów znużonych długim oczekiwaniem na wizytę u specjalisty. Pomaga w tym oprogramowanie medyczne dla gabinetów lekarskich.

Przyszłość medycyny leży w nowoczesnej technologii – oprogramowanie medyczne

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalistów okazuje się jednym z najbardziej palących problemów, na jaki wciąż skarży się wielu pacjentów w całej Polsce. Jednocześnie lekarz rodzinny podczas konsultacji medycznej poświęca mnóstwo czasu na wypełnianie żmudnych, ale koniecznych obowiązków związanych z biurokracją medyczną. Czasochłonne czynności administracyjne to codzienność wielu placówek medycznych, która często powoduje zniecierpliwienie pacjentów potrzebujących szybkiego wsparcia ze strony lekarza, ale przede wszystkim skutecznie utrudnia pracę samych medyków.

Nadmierna, przesadnie skomplikowana biurokracja okazuje się więc realnym problemem i jedną z kluczowych przyczyn niewydolności systemu w wielu placówkach zdrowotnych. Należy jednak zaznaczyć, że rzetelnie prowadzona dokumentacja medyczna to element, którego nie sposób wykluczyć. Są to bowiem ważne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta i historii jego dotychczasowych chorób, które są swoistym drogowskazem dla lekarza w procesie ustalania najlepszego planu leczenia. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem okazuje się nowoczesne oprogramowanie medyczne, które pozwoli na:

  • wyraźne uproszczenie i ograniczenie czasochłonnej biurokracji w codziennych obowiązkach medyków;
  • przyśpieszenie realizacji kolejnych zadań;
  • znaczne poprawienie jakości obsługi pacjenta;
  • usprawnienie przebiegu wizyt lekarskich.

Jakie możliwości daje nowoczesne oprogramowanie medyczne?

Oprogramowanie medyczne jest szybkie, intuicyjne i wygodne w obsłudze. Programy tego typu są dostępne z poziomu przeglądarki i zwykle działają bez instalacji, dzięki czemu korzystanie z nich jest jeszcze prostsze. Inwestując w nowoczesną technologię do prowadzenia gabinetu lekarskiego, można zyskać tym samym:

  • elektroniczną dokumentację medyczną z łatwym dostępem do dotychczasowej historii leczenia pacjenta i możliwością tworzenia własnych formularzy usprawniających wypełnianie kart wizyt, a także szybkiego wystawiania recept i zwolnień bezpośrednio w aplikacji;
  • rozbudowany, intuicyjny moduł e-rejestracji pozwalający na wygodne i łatwe planowanie wizyt za sprawą prostych formularzy, szybkiej rejestracji pacjentów z poziomu internetowego kalendarza i wysyłanie automatycznych powiadomień SMS o nadchodzącej wizycie w gabinecie lekarskim;
  • wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony wrażliwych danych za sprawą szyfrowania kart pacjentów i automatycznego tworzenia kopii zapasowych wykonywanych w czasie rzeczywistym;
  • dostęp do telemedycyny i możliwość przeprowadzania szybkich, zdalnych konsultacji medycznych, a także dokonywania w pełni bezpiecznych płatności online.

Oprogramowanie medyczne to zatem niezawodny sposób na znaczne usprawnienie i przyśpieszenie codziennych obowiązków administracyjnych w instytucjach ochrony zdrowia. Rozwiązanie to stopniowo staje się standardem w każdej nowoczesnej placówce medycznej, zdobywając uznanie nie tylko pacjentów, ale także lekarzy, którzy dzięki oprogramowaniu do prowadzenia gabinetu lekarskiego mogą poświęcić więcej czasu na dokładny wywiad z pacjentem, nie martwiąc się koniecznością wypełnienie stosu żmudnych formalności.