Najprościej rzecz ujmując, psychoterapia to grupa terapii mających na celu pomóc komuś zmienić swoje wzorce myślenia i poprawić umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Terapie te są często stosowane w leczeniu schorzeń psychicznych, ale mogą być również przydatne dla każdego, kto chce zmienić swoje myśli lub niektóre z zachowań. Psychoterapię prowadzi psycholog, psychoanalityk, psychiatra lub osoba wspierająca. Czasami nazywa się to terapią psychologiczną lub terapią rozmową.
W jakich sytuacjach potrzebna jest psychoterapia?
Dla wielu ludzi ostatnie dwa lata są naprawdę ciężkie. Ciągłe ograniczenia, obostrzenia, lęk przed chorobą, widmo izolacji… to wszystko wpływa na stan zdrowia psychicznego. Życie w ciągłym strachu, stresie i napięciu nikomu nie służy, dlatego coraz więcej osób potrzebuje pomocy w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. W dobie pandemii, kiedy dostęp do wielu usług jest mocno ograniczonym rozwiązaniem jest psychoterapia online. Sytuacje, w których warto nie jest skorzystać to:
- depresja,
- zaburzenia afektywne dwubiegunowe,
- lęki,
- zaburzenia obsesyjno – kompulsywne,
- schizofrenia,
- zespół stresu pourazowego,
- zaburzenia osobowości typu borderline,
- fobie,
- uzależnienia,
- zaburzenia odżywiania
Często osobom z takimi schorzeniami zaleca się również stosowanie leków. Nie każdy, kto uczęszcza na psychoterapię ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Terapie te mogą być również pomocne w nauce radzenia sobie ze stresującymi i trudnymi sytuacjami. Dla niektórych pacjentów najważniejsza jest sama relacja terapeutyczna.
Jakie są rodzaje psychoterapii?
Istnieje wiele różnych rodzajów psychoterapii. Wśród nich wyróżnia się:
- terapie poznawczo – behawioralna – analizuje związek między myślami, uczuciami i działaniami danej osoby oraz to, jak każdy z nich może wpływać na jego percepcję i samopoczucie;
- psychoterapia wspierającą – terapia polegająca na rozmowie, której celem jest umożliwienie osobie z problemami zdrowia psychicznego wyrażenie swoich obaw oraz otrzymanie zachęty i pomocy w znalezieniu praktycznych rozwiązań;
- terapia rodzinna – ma na celu poprawę relacji w rodzinie oraz funkcjonowania rodziny jako całości. Sesje terapeutyczne prowadzone są z członkami rodziny;
- psychoterapia interpersonalna – pomaga osobie skuteczniej radzić sobie z ludźmi i sytuacjami, które są dla niej trudne.
Korzyści wynikające z psychoterapii
Psychoterapia ma na celu pomóc osobom z problemami psychicznymi w odkryciu własnej siły potrzebnej do radzenia sobie z różnymi problemami.