Czym jest tympanometria?

Ustalenie rodzaju i przyczyny ubytku słuchu może przypominać układanie puzzli, a wiele testów składających się na dokładną ocenę słuchu jest jak elementy tej układanki.

Pomiar stanu błony bębenkowej

Ucho jest tym, co oddziela przewód słuchowy od ucha wewnętrznego i jest ważną częścią tego, jak słyszymy. Gdy dźwięk przemieszcza się w przewodzie słuchowym, błona bębenkowa wibruje. Ta wibracja jest wykrywana przez maleńkie kości, które następnie przekazują ten dźwięk do ucha wewnętrznego i układu nerwowego, gdzie mózg go przetwarza. Problemy z błoną bębenkową — od infekcji po perforację — mogą mieć ogromny wpływ na jakość słyszenia.

Tympanometrię często stosuje się do oceny funkcji ucha środkowego, jest jednym z badań, które może określić, czy ubytek słuchu można wspomóc za pomocą aparatów słuchowych, czy też dostępne jest leczenie w celu wyleczenia ubytku słuchu. Służy również do wykrywania problemów z uchem środkowym, zwłaszcza u dzieci, nawet jeśli nie mają one ubytku słuchu.

Co to jest tympanometria?

Mówiąc prościej to badanie medyczne, które mierzy funkcję i ruch błony bębenkowej i ucha środkowego. Wyniki tympanometrii są przedstawione na wykresie zwanym tympanogramem. Badanie jest zwykle szybkie i bezbolesne, chyba że błona bębenkowa lub ucho środkowe są w stanie zapalnym.

Ważne definicje do poznania:

  • Ucho środkowe: za błoną bębenkową znajduje się ucho środkowe, które składa się z wypełnionej powietrzem jamy bębenkowej, kilku małych kości wspomagających słyszenie oraz trąbki Eustachiusza.
  • Tympanometria: badanie, które mierzy ciśnienie powietrza w uchu środkowym.
  • Tympanometr: Urządzenie używane przez lekarza do wykonania badania tympanometrii. Istnieje wiele marek i typów. Oto przykłady firmy zajmującej się sprzętem medycznym.
  • Tympanogram: Wyniki badań wykreślone na wykresie.

Tympanometrię można wykonać w gabinecie protetyka słuchu lub gabinecie lekarskim. Najpierw lekarz dokona oględzin kanału słuchowego i błony bębenkowej za pomocą oświetlonej sondy (otoskopu) umieszczonej w uchu. Następnie w uchu zostanie umieszczona sonda z elastyczną gumową końcówką. Sonda ta jest podłączona do tympanometru.

Tympanometria wyniki – dlaczego stosuje się tympanometrię?

Jest zwykle używana do wykrywania lub wykluczania kilku rzeczy: obecności płynu w uchu środkowym, infekcji ucha środkowego, dziury w bębenku (perforacji) lub dysfunkcji trąbki Eustachiusza. Ten test jest szczególnie ważny dla dzieci, które podejrzewają problemy z uchem środkowym, ale czasami jest również podawany dorosłym w ramach rutynowego badania słuchu w celu ustalenia, czy występują jakiekolwiek problemy z uchem środkowym przyczyniające się do utraty słuchu.

Dorośli i dzieci, które chcą uzyskać zgodę lekarza na aparaty słuchowe, zazwyczaj otrzymują badanie tympanometryczne. Płyn za błoną bębenkową jest najczęstszą przyczyną nieprawidłowego tympanogramu, ponieważ uniemożliwia prawidłowe poruszanie się błony bębenkowej i przekazywanie dźwięku. Ten stan jest prawie zawsze tymczasowy i można go leczyć medycznie.

Jeśli masz płyn w uchu, możesz nie potrzebować aparatów słuchowych do korekcji ubytku słuchu, ale powinieneś skonsultować się z lekarzem lub protetykiem słuchu w Twojej okolicy, aby ustalić najlepszy sposób postępowania, możliwe że będzie potrzebny aparat. Aparaty słuchowe Warszawa znajdziesz w Amilaut. Tam twój słuch jest na pierwszym miejscu.