Czym jest wirus HPV i jakie są jego objawy?

Świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą zarażenie wirusem HPV jest dzisiaj dużo wyższa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nadal jednak wiedza o drodze zakażenia, objawach i sposobach zapobiegania jest za mała w porównaniu do skali jego występowania w populacji. W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące zarażenia wirusem HPV. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć.

Wirus HPV – co to jest?

Wirusem HPV nazywany jest wirus brodawczaka ludzkiego. Przenoszony jest on droga płciową, a największe niebezpieczeństwo niesie dla kobiet – może być przyczyną powstawania raka szyjki macicy. Leczenie samego wirusa jest obecnie niemożliwe, medycyna umie jednak załagodzić powstające w wyniku zarażenia choroby, zwiększa się także dostęp do szczepienia zapewniającego ochronę przed najpopularniejszymi odmianami. Należy bowiem pamiętać, że atakujący różne części ciała wirus HPV (odbyt, szyjka macicy, krtań itd.) to przeważnie odmienne szczepy.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV?

Najczęstszą drogą przekazania wirusa HPV są kontakty seksualne. Nie jest to jedyna sposobność, kiedy wirus może być transportowany z jednego organizmu na drugi. Dzieje się to również w trakcie używania tych samych środków higieny osobistej (ręczniki, bielizna). Teoretycznie możliwe jest też zarażenie się w publicznej toalecie. Wirus może też zostać przeniesiony z matki na dziecko. Najbardziej niebezpieczne są kontakty seksualne, dlatego dobrą praktyką jest regularnie testowanie się. Należy pamiętać, że narażenie na kontakt z wirusem nie musi oznaczać, że u jego nosiciela wykształci się choroba. Ryzyko staje się większe pod wpływem czynników takich jak:

  • wczesne rozpoczęcie współżycia;
  • duża ilość partnerów seksualnych;
  • brak odpowiedniej higieny osobistej;
  • palenie papierosów;
  • stosowanie antykoncepcji doustnej;
  • niedobór witaminy A;
  • osłabienie odporności.

Życie z wirusem HPV

Codziennie funkcjonowanie po zarażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego jest jak najbardziej możliwe – wiele osób będących nosicielami lub zarażonych nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Pierwsza faza zakażenia trwa od momentu transferu wirusa do pojawienia się zmian na nabłonku macicy lub pochwy. Na typ etapie jedynie specjalistyczne badanie w kierunku brodawczaka jest w stanie potwierdzić, że doszło do zarażenia. Regularna cytologia przeważnie nie wzbudza podejrzeń. Po fazie utajenia, mogącej trwać nawet kilkanaście lat, zmiany na nabłonku stają się bardziej widoczne i możliwe do wskazania w badaniu kolonoskopijnym (o ile miejsce zaatakowane przez wirus HPV jest odbyt) lub cytologicznym (szyjka macicy). Ostatnia faza to już najbardziej zauważalne zmiany o charakterze kłykcin, raka szyjki macicy, pochwy, sromu bądź odbytu.

Powikłania i konsekwencje zarażenia wirusem HPV

Jak już zostało wskazane, wśród konsekwencji zarażenia się wirusem HIV występują między innymi rak szyjki macicy oraz sromu i odbytu. Jeśli więc pacjent zaobserwuje u siebie świąd, pieczenie czy ropne upławy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania.

Czy na wirusa HPV można się zaszczepić?

Całkowite wyeliminowanie wirusa brodawczaka ludzkiego z populacji jest niemożliwe, jednak coraz bardziej zwiększa się wyszczepialność. Obecnie w Polsce możliwe jest nabycie immunologicznej ochrony przed wirusem HPV dzięki szczepionce z częściową refundacją, działającej na dwa szczepy wirusa. Alternatywą jest przyjęcie wersji chroniącej przed ośmioma odmianami, jednak dostępna jest ona tylko za pełną odpłatnością.