Wielu ludzi ma w swoim życiu okresy głębokiego żalu i smutku. Są to uczucia, które zwykle znikają w ciągu kilku dni lub tygodni, zależnie od okoliczności. Zdarza się jednak, że intensywny smutek trwa dłużej niż dwa tygodnie i może wpływać na zdolność funkcjonowania. Możemy mieć wtedy do czynienia z depresją. Istnieje wiele jej rodzajów i chociaż wszystkie typy mają pewne wspólne objawy, mają również kluczowe różnice.
Jak rozpoznać objawy depresji?
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że od czasu do czasu każdy z nas doświadcza obniżonego nastroju i jest to zupełnie normalne. Szczególnie pogorszeniu samopoczucia sprzyja okres jesienno-zimowy, kiedy mamy niewiele słońca i szybko robi się ciemno. Najczęściej występujące objawy depresji to:
- uczucie głębokiego smutku,
- mroczne nastroje,
- poczucie bezwartościowości lub beznadziejności,
- zmiany apetytu,
- problemy ze snem,
- brak energii,
- problemy z koncentracją,
- trudności w wykonywaniu codziennych czynności,
- brak zainteresowania rzeczami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność,
- zamykanie się na przyjaciół,
- myśli o śmierci
- samookaleczenie się
Depresja na każdego wpływa inaczej i niekoniecznie trzeba mieć wszystkie wyżej wymienione objawy. Można także mieć zupełnie inne, ale najważniejsze, żeby ich nie bagatelizować i jeśli jakiekolwiek symptomy zaczną wpływać na codzienne życie, mogą być wynikiem depresji. Natomiast od czasu do czasu niektóre z tych objawów są zupełnie normalne.
Jakie są rodzaje depresji i jak na nas wpływają?
Jak już zostało wspomniane istnieje wiele rodzajów depresji:
- Poważna depresja – wg szacunków około 10 proc. dorosłych Polaków miało przynajmniej jeden poważny epizod depresyjny. Osoby zmagające się z poważną depresją doświadczają takich objawów jak: smutek, przygnębienie lub żal, trudności ze snem lub za dużo snu, niewyjaśnione bóle czy brak koncentracji, problemy z pamięcią, nieumiejętność podejmowania decyzji;
- Uporczywa depresja – to stan, który może utrzymywać się 2 lata lub dłużej. Niektóre objawy uporczywej depresji obejmują: niską samoocenę, zmiany wzorców snu lub niski poziom energii, problemy z koncentracją i pamięcią, niezdolność do odczuwania radości, nawet przy szczęśliwych okazjach czy wycofanie społeczne;
- Depresja maniakalna lub choroba afektywna dwubiegunowa – obejmuje manii lub hipomanii, w których chory czuje się bardzo szczęśliwy. Okresy te przeplatają się z epizodami depresji. Oznakami fazy maniakalnej są: dużo energii, mało snu, drażliwość, wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie, nietypowe, ryzykowne i autodestrukcyjne zachowanie, uczucie euforii lib podniecenia.
- Depresja okołoporodowa – jest to poważne zaburzenie, występujące w ciąży lub w ciągu sześciu tygodni po porodzie. Zmiany hormonalne podczas ciąży i porodu mogą wywołać zmiany w mózgu, które prowadzą do wahań nastroju. Nie pomaga też brak snu i fizyczny dyskomfort, które często towarzyszą ciąży i urodzeniu noworodka. Objawy depresji okołoporodowej mogą obejmować: smutek, lęk, złość, wyczerpanie, skrajną troskę o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka lub trudności w opiece nad nim i sobą.
Podsumowanie
Podobnie jak w przypadku wielu chorób psychicznych, depresja ma niewiele wspólnego z tym, co dzieje się wokół. Można mieć kochającą rodzinę, przyjaciół, świetną pracę i prowadzić życie, którego inni zazdroszczą, a mimo to można mieć depresję, która sama nie minie. Tylko dobry psycholog jest w stanie pomóc osobie zmagającej się z depresją.