Cukrzyca to choroba, która wymaga przestrzegania określonej diety oraz regularnej aktywności fizycznej w celu uniknięcia poważnych uszkodzeń narządów. Niezbędna jest również profesjonalna opieka lekarska pozwalająca na kontrolę zdrowia pacjenta. Warto wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się diabetolog Poznań.
Czym jest diabetologia?
Diabetologia koncentruje się na leczeniu cukrzycy i jej powikłań oraz innych chorób związanych z zaburzeniem utrzymania glikemii na stałym poziomie. Na konsultację lekarską powinny udać się osoby, u których wykryto nieprawidłowe stężenie cukru we krwi w analizie morfologicznej. Diabetolog Poznań służy również swoim wsparciem kobietom spodziewającym się dziecka, ze względu na ryzyko wystąpienia cukrzycy na skutek zmian hormonalnych. Brak reakcji na wykryte nieprawidłowości może niekorzystnie wpłynąć zarówno na zdrowie ciężarnej, jak i malucha. Na wizytę do specjalisty można umówić się w ramach NFZ lub też prywatnie.
Jakie choroby leczy diabetolog Poznań?
Cukrzyca typu 2 dotyka największą liczbę pacjentów. Dochodzi w niej do zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę, pomimo jej prawidłowego bądź nadmiernego stężenia we krwi, przez co nie może ona wspomagać pracy organizmu. Towarzyszące schorzenia to nadciśnienie tętnicze, problemy z tarczycą czy też zespół policystycznych jajników. W przypadku cukrzycy typu 1 uszkodzeniu ulegają komórki beta w wysepkach trzustkowych, co powoduje niedobór insuliny przy zachowaniu wrażliwości tkanek. Warto zaznaczyć, że w grupie ryzyka choroby hiperglikemii znajdują się ciężarne kobiety. Zazwyczaj schorzenie ma charakter przejściowy, jednak zwiększa ono prawdopodobieństwo wykrycia cukrzycy typu 2 w ciągu następnych kilkunastu lat.
Poznań Centrum Medyczne – jak wygląda wizyta
W poznańskim Centrum Medycznym wykonywane są dokładne badania i analizy, dzięki którym lekarz może wprowadzić odpowiednie leczenie. Początkiem wizyty jest wywiad z pacjentem, dotyczący codziennego trybu życia, diety, form aktywności fizycznej itp. By ograniczyć rozwój cukrzycy i wykluczyć ewentualne powikłania, niezbędne jest wprowadzenie zdrowych zasad żywienia, polegających m.in. na wykluczeniu węglowodanów i tłuszczów nasyconych. Jeśli zmiany okażą się niewystarczające, lekarz może zastosować farmakoterapię lub insulinoterapię.
Na cukrzycę choruje bardzo wiele osób w Polsce i na całym świecie. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, m.in. nagłej utraty masy ciała, zwiększenia częstotliwości oddawania moczu, wzmożonego głodu, należy udać się do poradni diabetologicznej.