Dlaczego ergonomia stanowiska pracy ma znaczenie?

Być może zabrzmi to jak slogan reklamowy, ale ergonomia w pracy równa się bezpieczeństwo. Nie ma znaczenia czy firma jest mała czy duża, ani to, na jakim stanowisku pracuje dana osoba, procedury bezpieczeństwa mają za zadanie personel, sprzęt i mienie firmy. Unikając uszkodzeń sprzętu, a także minimalizując obrażenia pracowników, firma będzie przynosić zyski.

Czym jest ergonomia pracy?

Ergonomię można bardzo prosto wyjaśnić jako relację między pracą, zadaniem a pracownikiem. Rozszerzając tę krótką definicję, warto dodać, że to zbieranie i zastosowanie informacji o ludzkich zdolnościach, ale także ograniczeniach i zachowaniach. To również tworzenie stanowisk pracy i zadań. Pracownicy w wielu branżach i zawodach są narażeni na różne czynniki ryzyka zdrowotnego, dlatego ergonomiczne stanowisko pracy jest tak ważne i może obejmować takie kwestie jak: podnoszenie, pchanie i ciągnięcie ciężkich przedmiotów, pochylanie się, niewłaściwą postawę ciała. Wszystkie te czynności wpływają na układ nerwowy i mięśniowy i mogą powodować zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, a także zespół cieśni nadgarstka, ból pleców, zapalenie ścięgien a nawet przewlekłe przeziębienie spowodowane stresem. Wszystkie te schorzenia mogą wynikać z nieodpowiednich lub nieistniejących procesów ergonomicznych w miejscu pracy.

ergonomia pracy

Ergonomiczne stanowiska pracy w biurze

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy, a także bezpieczeństwo. Środowisko pracy pod żadnym pozorem nie może stwarzać zagrożenia ani szkodzić zdrowiu zatrudnionych osób. Wdrożenie ergonomii w miejscu pracy polega na:

  • stworzeniu i utrzymaniu bezpiecznego stanowiska pracy,
  • cele i zadania muszą być jasno określone, a kierownictwo musi rozdzielać obowiązki personelowi,
  • szkoleniu pracowników, aby rozumiał znaczenie stosowanych procesów ergonomicznych w pracy i był świadomy korzyści.

W dzisiejszych czasach dla zdecydowanej większości firm jasne jest, że tylko poprzez zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do pracy, można wyeliminować wiele negatywnych aspektów, wpływających na ich życie, zdrowie i ogólne samopoczucie. Takie podejście przynosi też wymierne korzyści finansowe, ponieważ personel, który czuje satysfakcję z pracy ma dodatkową motywację aby zwiększyć swoją wydajność, a w efekcie efektywność całego zespołu. Dzięki temu firma może osiągać jeszcze lepsze wyniki.