Dlaczego leczenie zębów jest tak ważne?

Kondycja jamy ustnej ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, ponieważ to właśnie dzięki niej możemy mówić, przeżuwać i przełykać pokarmy, wyczuwać smaki, czy po się uśmiechać. Wszelkie problemy z zębami powodują ból i rozdrażnienie, których na pewno chcemy uniknąć.

Przyczyny psucia się zębów

Istnieje wiele przyczyn psucia się zębów w jamie ustnej. Może to być nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zbyt częste spożywanie słodkich pokarmów i napojów, a także czynnik genetyczny, na który nie mamy wpływu. Zębami psującymi się najczęściej są trzonowce, ponieważ ich położenie i kształt umożliwiają gromadzenie się bakterii i osadu. Częstym błędem jest zaniedbanie zębów mlecznych z myślą, że przecież na ich miejsce wyrosną kiedyś stałe. Dbanie o mleczaki jest również ważne, o ile nie ważniejsze, ponieważ są one mniej odporne od zębów stałych.

Czy zepsuty ząb jest zagrożeniem dla organizmu?

Brak dbałości o jamę ustną grozi przede wszystkim bolesnym leczeniem lub nawet utratą zębów. Poza tym jama ustna jest w pewnym sensie furtką do naszego organizmu, więc bakterie zgromadzone w buzi mogą swobodnie przedostawać się do wnętrza naszych organizmów powodując wiele chorób i problemów zdrowotnych. Poprzez próchnicę dochodzi na przykład do zapalenia okostnej i tkanek miękkich czego konsekwencją są ropnie. Te z kolei mogą być źródłem zapalenia mózgu lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Co może Ci grozić, kiedy nie leczysz zębów?

Przede wszystkich należy mieć na uwadze to, że nieleczone zęby niosą za sobą poważne skutki. Jednym z nich są choroby dziąseł i przyzębia, co zaś może prowadzić do miażdżycy oraz cukrzycy. Problemy z zębami przyczyniają się również do poważnych wad zgryzu wynikających chociażby z nieprawidłowego ułożenia języka czy szczęki. Oczywiście grozi Ci również utrata zębów, a to z kolei przyczynia się do problemów z układem trawiennym, ponieważ możesz nie radzić sobie z przegryzaniem jedzenia na odpowiednio małe kawałki. Zmorą, zwłaszcza dzieci, okazuje się również próchnica, która nieleczona może zaburzyć pracę układu krążenia, powodować problemy gastryczne i nefrologiczne oraz przyspieszyć starzenie się. Ponadto choroby dziąseł mogą wywołać sepsę albo przyczynić się do powstania schorzeń układu ruchowego.

Lublin stomatologia – gdzie udać się po pomoc?

Zaniedbanie stanu jamy ustnej niesie ze sobą poważne konsekwencje i może nas kosztować mnóstwo bólu i nerwów. Aby sobie tego oszczędzić warto regularnie odwiedzać gabinety stomatologiczne i kontrolować stan uzębienia. Stomatologia w Lublinie jest na bardzo wysokim poziomie, więc w przypadku problemów możesz liczyć na pomoc wyspecjalizowanych lekarzy. Warto zadbać o ten aspekt zdrowia, ponieważ może on kiedyś mieć wpływ nawet na nasz poziom kwalifikacji do przeszczepu.