Powodów, dla których rodziny szukają psychoterapii jest zapewne tyle, ile jest na świecie rodzin. Każda z nich jest inna i każda zmaga się z innymi problemami, natomiast nie wszyscy potrafią zrozumieć jaki jest cel rodzinnej psychoterapii. Czasami zdarza się też tak, że niektórzy członkowie rodziny nie chcą brać w tym udziału, nie zdając sobie sprawy ze skuteczności terapii rodzinnej. Wobec tego czym jest terapia rodzinna i jak pomaga rodzinom w przezwyciężaniu wyzwań, z jakimi mogą się zmierzyć?
Cele terapii rodzinnej
Psychoterapia rodzinna niesie pomoc w trudnych chwilach, pomaga przezwyciężyć zmagania dnia codziennego i wyzwania w sposób, który nie tylko sprawia, że problemy znikają, ale przede wszystkim rodzina wychodzi z nich silniejsza. Zdecydowana większość rodzin, decydujących się na terapię dostrzega, że dzieje się coś nieprzyjemnego, może to być choroba dziecka lub współmałżonka, różnego rodzaju uzależnienia, problemy behawioralne lub problemy w relacjach, które w czasie pandemii jeszcze bardziej się nasilają. Te wszystkie rzeczy stanowią swego rodzaju punkty zapalne, stresory, które odbijają się na każdym członku rodziny. Psychoterapia jest sposobem radzenia sobie z tymi stresorami poprzez odpuszczanie, które jest często częścią terapii rodzinnej — niezależnie od tego, czy jest to żałoba lub porzucenie oczekiwań. Celem terapii rodzinnej jest uzdrowienie rzeczywistości przy jednoczesnej pracy nad lepszą przyszłością.
Jakie mogą być powody terapii rodzinnej?
Należało by zacząć od tego, że szukając terapeuty rodzinnego warto rozważyć wszystkie dostępne opcje. W ostatnim czasie, spowodowanym pandemią, lockdawnami, obostrzeniami część ludzi zwyczajnie sobie nie radzi, a nowa rzeczywistość jest dla nich trudna do zaakceptowania. Nie pomaga im także to, że koronawirus znacznie utrudnił kontakt z wieloma specjalistami. W takim przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem może się okazać terapia rodzinna online. Powody, dla których koniecznie może się okazać wsparcie mogą być różne:
- rodzina mieszana (patchwork) – relacje w takich rodzinach mogą być bardzo trudne, zwłaszcza, gdy są inni rodzice z poprzednich związków, którzy nadal są zaangażowani w życie dzieci,
- poczucie samotności w rodzinie – ten problem bardzo często dotyczy nastolatków, które bywają kapryśne lub zaczynają odczuwać potrzebę prywatności. Jednak nie tylko młodzież może się tak czuć, bo równie dobrze żona może chcieć spędzić dzień tylko dla siebie, aby uciec od macierzyństwa czy pracy, albo mąż może tęsknić za weekendowym wypadem na ryby z kolegami. Pragnienie samotności jest normalne dla każdego, bez względu na wiek.
Artykuł powstał we współpracy z https://sensly.com/