Rehabilitacja laryngologiczna to zespół działań obejmujący diagnostykę i w szerokim zakresie usprawnienie, prewencję wtórną w przypadkach schorzeń nosa, zatok przynosowych, gardła, krtani oraz uszu. Na rehabilitację laryngologiczną składają się czynności obejmujące diagnostykę, zahamowanie anomalii chorobowych i poprawienie stanu pacjenta. W zakres rehabilitacji wchodzą: rehabilitacja słuchu, rehabilitacja mowy i głosu, rehabilitacja szumów usznych, rehabilitacja zawrotów głowy i rehabilitacja zaburzeń połykania.
Rehabilitacja głosu i mowy jest to praca nad poprawną emisją głosu. Celem jest zwiększenie komfortu mówienia. Z rehabilitacji powinni korzystać pacjenci po wszczepieniu implantu ślimakowego, z dysfonią czynnościową, ze schorzeniami krtani, z wadami i zaburzeniami wymowy, z zaburzeniami artykulacji, z zaburzenia płynności mowy i podobnymi przypadkami. Często z rehabilitacji mowy i głosu korzystają osoby, dla których głos jest narzędziem pracy: aktorzy, śpiewacy nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze itp.
Dlaczego prawidłowa emisja głosu ważna?
Prawidłowa emisja głosu pozwala uniknąć zmęczenia narządu głosu, wystąpienia chrypki, zanikania głosu a rezultacie dysfonii czynnościowej. Prawidłowo emitowany głos lepiej dociera do słuchaczy, jest przyjemniejszy w odbiorze. Osoby, dla których głos jest „narzędziem pracy”, powinny zadbać o jego prawidłową emisję. Na jakość głosu, oprócz czynności krtani wpływa prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, czyli: sposób oddychania, synchronizacja pracy krtani z oddychaniem, rezonans głosowy oraz postawa całego ciała.
Rehabilitacja pomaga prawidłowo połączyć wszystkie elementy wpływające na jakość głosu. Można powiedzieć, że jest to nauka prawidłowej emisji głosu połączonej z ćwiczeniami prawidłowej czynności mięśni krtani. Podczas rehabilitacji głosu i mowy prowadzona jest nauka prawidłowego oddychania z zastosowaniem przepony, ćwiczenia rezonansu i nastawienia głosowego oraz ćwiczenia manipulacyjne poprawiające czynności i normalizujące napięcie mięśni krtani. Prawidłowa rehabilitacja głosu dająca określone rezultaty powinna być prowadzona systematycznie.
Gdzie można skorzystać z rehabilitacji laryngologicznej?
Dla osób ze schorzeniami laryngologicznymi, dla osób pracujących głosem oraz dla wszystkich chcących poprawić jakość swojego głosu i prawidłowej wymowy w Szpitalu Optimum uruchomiono usługę rehabilitacji laryngologicznej. Z rehabilitacji mogą skorzystać osoby z chorobami krtani, gardła, ze zmianami anatomicznymi w górnych drogach oddechowych oraz z zaburzeniami mowy. Klinika specjalizuje się w usługach medycznych z zakresu chorób rejonu głowy i szyi. Zespół fizjoterapeutów wykonujących zabiegi rehabilitacji laryngologicznej stosuje techniki osteopatyczne pomagające w zmniejszeniu objawów nawykowego chrząkania, szumów usznych, refluksu krtaniowo-gardłowego, zawrotów głowy oraz chrapania w nocy.