Wiele kobiet zastanawia się, czy naprawdę musi chodzić do ginekologa. Nie ulega wątpliwości, że dla wielu pań badania u tego specjalisty nie należą do najbardziej komfortowych i mogą wiązać się z minionymi traumami. To, jak kobieta została potraktowana przez ginekologa w przeszłości, może rzutować na jej obecne podejście. Nie zmienia to jednak tego, że wizyta ta jest niezwykle ważna.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza i każda kolejna wizyta u ginekologa?
Tak naprawdę już nastolatki mogą, a w wielu przypadkach nawet powinny przejść podstawowe badanie ginekologiczne. Jeśli jednak nie zostało wykonane, rekomendowane jest, aby pierwsze badanie ginekologiczne kobieta odbyła w chwili rozpoczęcia współżycia lub w 25 roku życia, o ile do tego czasu jest dziewicą.
Następnie badania ginekologiczne powinny być odbywane przez kobiety regularnie co rok w ramach badań kontrolnych i prewencyjnych. Dodatkowo wskazaniem do odbycia wizyty u ginekologa powinno być różnorodne objawy ze strony układu rodnego kobiety, w tym:
- zaburzenia miesiączkowania (nieregularność cykli, zbyt obfite/skąpe miesiączki, nadmiernie częste/rzadkie miesiączki),
- nieprawidłowe upławy,
- pieczenie,
- bóle podbrzusza niezwiązane z miesiączkowaniem,
- krwawienia między miesiączkami oraz po menopauzie,
- inne niepokojące objawy.
Wskazaniem do wizyty będzie także moment planowania ciąży, ciąża, brak ciąży przez 12 miesięcy mimo regularnego współżycia oraz dobór odpowiedniej antykoncepcji.
Kiedy jest najlepszy moment na wizytę u ginekologa?
Optymalnym momentem na wizytę u ginekologa jest okres między 3. a 5. dniem po zakończeniu miesiączki. Nie występuje już krwawienie, błona śluzowa macicy jest cienka, co ułatwia badanie USG oraz pobranie materiału do badań cytologicznych. Ważne jest także, by podczas badania ginekolog ocenił stan piersi kobiety.
Szerokie spektrum badań ginekologiczny przez ginekologa w Łodzi
Ginekologia Łódź w Salve Medica oferuje swoim pacjentkom szeroki dostęp do najważniejszych badań ginekologicznych. Poradnia specjalizuje się między innymi w diagnostyce i leczeniu chorób układu rozrodczego, w tym w badaniach USG, wykonywanych zarówno u dorosłych kobiet, jak i u dziewcząt – to bardzo ważne, aby badanie takie było prawidłowo wykonane zwłaszcza u dziewic. Kobiety mogą liczyć także na dobór odpowiedniej dla nich metody antykoncepcji.
Dodatkowo, w ramach wizyty mogą zostać wykonane drobne zabiegi ginekologiczne, a także są leczone różnorodne jednostki chorobowe, w tym endometrioza, stany zapalne układu moczowego i płciowego, nietrzymanie moczu i inne. Kobiety otrzymają także wsparcie w profilaktyce chorób ginekologicznych, szczególnie chorób onkologicznych (np. rak szyjki macicy, rak piersi) – wykonywane są dla nich przede wszystkim badania cytologiczne i histopatologiczne. Mogą przeprowadzić diagnostykę nieprawidłowo występujących krwawień, a także przeprowadzić szczepienia przeciwko HPV. W przypadku kobiet starszych prowadzona jest hormonalna terapia zastępcza. Panie mogą także liczyć na wsparcie w leczeniu niepłodności.