Pierwszym krokiem do przezwyciężenia uzależnienia jest uświadomienie sobie problemu oraz chęć walki z nim. Dla alkoholika lub narkomana życie w trzeźwości często wydaje się być celem niemożliwym do osiągnięcia. Jednak pokonanie problemu uzależnienia wymaga czegoś więcej niż tylko silnej woli. Powrót do zdrowia nigdy nie znajduje się poza zasięgiem chorego, bez względu na to, jak bardzo beznadziejna wydaje mu się jego własna sytuacja. Zmiana jest możliwa, ale przy odpowiednim leczeniu i wsparciu.
W moim gabinecie oferuję profesjonalne wsparcie wszystkim tym, którzy czują, że nadszedł czas na głęboką przemianę, jaką niewątpliwie niesie ze sobą leczenie uzależnień. Warszawa to miasto, z którym jestem związana i właśnie tutaj w dzielnicy Bielany prowadzę swoją praktykę. Odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb terapia często stanowi absolutną podstawę zachowania życia w trzeźwości. Zdrowienie to długi i ciągły proces, nauka radzenia sobie z własnym życiem i zmianami jakie w nim nieustannie zachodzą. Wsparcie ze strony psychoteraputy może okazać się niezbędne na tej wyboistej drodze.
Dlaczego psychoterapia jest tak ważna?
Przede wszystkim pomaga uwolnić się od czynności związanych z uzależnieniem. Ale to nie wszystko. Może się wydawać, że gdy zaprzestało się tychże czynności (nie ważne czy chodzi o spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, częste wizyty w kasynie, czy kompulsywne robienie zakupów), nasz problem został rozwiązany i już nigdy do tego nie wrócimy. Zapominamy, że wciąż jesteśmy narażeni na wysokie ryzyko nawrotu, czasem wystarczy jeden czynnik psychologiczny lub społeczny, by na nowo wpaść w szpony nałogu. Może to być stres lub nagłe zmiany w życiu, przyjaciele, którzy oferują wyjście na drinka, sygnały wysyłane przez otoczenie, nieustannie kuszące perspektywą zaspokojenia wewnętrznego głodu. Zdarza się także, że wychodząc z jednego uzależnienia, popadamy w inne. Osoby, które wcześniej nadużywały alkoholu, po odstawieniu go mogą zacząć się nadmiernie objadać i mocno przybierać na wadze. Ktoś uzależniony od seksu popada w obsesję ćwiczeń. To tylko przykłady zachowań zastępczych, które są dosyć powszechne wśród ludzi zmagających się z uzależnieniem. Świadczą one o tym, że sam problem nigdy nie został rozwiązany.
Dzięki psychoterapii chory dociera właśnie do rdzenia swojego problemu, odkrywa przyczyny, dla których popadł w uzależnienie i zaczyna rozumieć mechanizmy swojego postępowania. Uczy się jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, gdy wszystko dookoła zdaje się rzucać mu kłody pod nogi. Uczy się walczyć z pokusami. Uczy się swoich własnych emocji i kontroli nad nimi. Uczy się jak nie krzywdzić samego siebie. Jak nie krzywdzić swoich bliskich. Relacje z nimi stają się bardziej autentyczne. Dzięki psychoterapii rozumie, że można odczuwać satysfakcję płynącą z doświadczeń codziennego życia w spokoju i harmonii. I pomimo że doświadczeniom tym może brakować intensywności wrażeń jakie łączą się z uzależnieniem, przeżywanie ich daje mu poczucie spełnienia i zadowolenia.