Zapalenie zatok to bardzo uciążliwa dolegliwość. Warto zastosować skuteczne domowe sposoby na objawy w początkowych fazach rozwoju choroby. Oczywiście silne symptomy to znak, aby udać się do lekarza.
Zapalenie zatok objawia się zatkanym nosem oraz bólem głowy szczególnie przy pochylaniu. Stan zapalny może pojawić się u nasady nosa lub na powierzchni czoła. Często sprawia też ucisk na górze głowy, jak również ścisk uszu czy szczęk. Zapaleniu zatok często towarzyszą obrzęki i gorączka. Domowe sposoby na zatoki pomagają udrożnić nos, oczyścić zatoki oraz zwalczyć stan zapalny.
Domowe sposoby na zatoki
Po pierwsze inhalacje
Inhalacje pomogą pozbyć się zalegającej wydzieliny. Można zastosować do nich sól kuchenną albo olejki eteryczne. Z pewnością doskonale sprawdzi się olejek Zatoki Liptus od Klaudyny Hebdy. Mieszanka ta charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, rozrzedzającymi oraz antybakteryjnymi. Produkt ten działa wręcz spektakularnie dzięki połączeniu 5 olejków eterycznych – olejku tymiankowego, olejku z mięty pieprzowej, olejku cytrynowego, olejku eukaliptusowego oraz olejku z dzikiego oregano.
Po drugie nawilżanie śluzówki nosa
Warto pamiętać, że ciągłe podrażnianie błony śluzowej nosa rozwija często stan zapalny. Konieczne jest zatem regularne nawadnianie organizmu, aby rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Nie zaleca się picia napojów kofeinowych oraz alkoholu, które mogą zaostrzać objawy poprzez odwodnienie. Warto nawilżać powietrze w pomieszczeniach przede wszystkim jesienią i zimą.
Po trzecie okłady
Zapalenie zatok objawia się sporym bólem twarzy? Warto zastosować okłady. W tym celu używamy tkaniny, w którą zawijamy rozgrzaną wcześniej sól jodowo – bromową oraz groch. Takie gorące, ale nie parzące kompresy wystarczy przyłożyć do czoła oraz nasady nosa.
Po czwarte płukanie zatok
Efektywnego płukania zatok jak najbardziej można dokonać w warunkach domowych. Wystarczy zastosować gruszkę albo specjalne zestawy apteczne. Przewody nosowe płukamy roztworem soli fizjologicznej, które wtryskiwana jest do jamy nosowej pod ciśnieniem. Można zastosować także wodę morską i destylowaną. Irygacja jest zakazana w przypadku występowania zapalenia ucha czy alergii na wyżej wymienione składniki.
Po piąte ziołowe napary
Wspomnieliśmy już o konieczności regularnego nawadniania. Warto przyjmować nie tylko wodę, ale także rozgrzewające napary ziołowe głównie z tymianku, lipy, szałwii oraz rumianku. Zaleca się również dodawać do herbaty goździki, kardamon czy imbir.
Jak widzisz – istnieje sporo domowych sposobów na zatoki. Pamiętaj jednak, że w przypadku ostrych, nieprzemijających objawów konieczna będzie wizyta u lekarza.