Obecnie coraz więcej osób decyduje się na odchudzanie. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Coraz częściej mówi się także o elektrostymulacji. Na czym to polega i czy rzeczywiście pomaga?
Elektrostymulator to urządzenie, które wysyła do organizmu impulsy elektryczne w celu doprowadzenia do skurczu jakiegoś mięśnia. Skurcz jak wiadomo oznacza wykonanie pracy, a do pracy potrzebne jest dostarczenie energii. Żeby mięsień wykonał pracę, musi być mu dostarczony jakiś bodziec. Za pomocą elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej dostarcza się właśnie takie bodźce, a mięśnie zaczynają pracę.
Czy elektrostymulacja odchudza?
Elektrostymulacja mięśni jest polecana przede wszystkim w rehabilitacji medycznej, kiedy to mięśnie nie są w stanie naturalnie się kurczyć. Okazuje się jednak, że wykorzystuje ją wiele osób, które chcą się odchudzać. Czy ma to jakiś sens? Otóż elektrostymulacja rzeczywiście może być pomocna w odchudzaniu, ale należy mieć świadomość tego, że działa ona na konkretny mięsień. Należałoby więc stymulować przynajmniej kilka mięśni jednocześnie, a nie jest to już takie proste. Prawdą jednak jest, że elektrostymulacja nie jest obciążeniem dla stawów, w przeciwieństwie do niektórych ćwiczeń fizycznych.
Aby efektywnie spalić tłuszcz, konieczne jest stymulowanie dużej ilości partii mięśniowych, a więc stosowanie dużej ilości elektrod. W gabinetach rzeczywiście istnieją aparatury z wieloma elektrodami, ale urządzenia domowe nie posiadają ich zbyt wiele, przez co rezultaty nie są aż tak duże, jak oczekiwałoby się. Nie ulega jednak wątpliwości, że i tak jest to pomocne w spaleniu tłuszczu, bowiem lepiej spalić go choć trochę, niż wcale. Poza tym takie działania ograniczają także tworzenie się nowego tłuszczu. Oprócz tego elektrostymulacja przyczynia się to rozbudowania tkanki mięśniowej, dzięki czemu korzystają z niej kulturyści. Warto także skorzystać z elektrostymulacji wtedy, kiedy mamy kontuzję, problemy zdrowotne itp. i nie jesteśmy w stanie spalać tłuszczu za pomocą np. biegania.
Poza tym warto wiedzieć, że jedne mięśnie są bardziej skłonne do spalania tłuszczu, a inne mniej. Do tej pierwszej grupy należy między innymi mięsień czworogłowy uda. Poza tym tkanka tłuszczowa w rejonie brzucha jest bardziej skłonna do spalania się niż np. tkanka w udach i pośladkach.
Warto także stosować elektrostymulację jako dodatek do ćwiczeń. Ciężko bowiem schudnąć od samej elektrostymulacji. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy, gdy będziemy traktowali ją tylko jako uzupełnienie treningu. Należy jednak wiedzieć, że elektrostymulacja pomaga nie tylko zrzucić tkankę tłuszczową, ale działa również podobnie jak masaż. Krew jest lepiej dotleniona, tkanka łączna napina się, skóra jest jędrna, cellulit znacznie się zmniejsza itd. Pomaga ona także odstresować się, złagodzić ból, zwiększyć odporność na niego. Zalet jest naprawdę sporo. Oczywiście należy elektrostymulację odpowiednio wykonywać, toteż niezbędna jest porada specjalisty. Przesada również nie jest dobra, należy stosować ją z umiarem.