O fobiach słyszy się codziennie, w mediach społecznościowych, czytamy o nich w czasopismach. Czasami znajomemu lub znajomej zdarza się rzucić nie do końca przemyślane hasło: mam fobie. Czy jednak wszyscy nadużywający tego wyrażenia do końca wiedzą co ono tak naprawdę oznacza?
Fobie społeczna – kiedy strach paraliżuje życie
Fobie to nic innego jak irracjonalne emocje opierające się na jednym – lęku. Świat psychologii mógłby wydać słownik poświęcony temu zagadnieniu, ponieważ w naszym społeczeństwie jest tyle fobii ile dziedzin życia. Jedną z najczęściej spotykanych jest właśnie fobia społeczna czy tzw. lęk społeczny. To właśnie on jest głównym ogranicznikiem życia wielu osób. Objawem fobii społecznej jest strach, silna niechęć lub po prostu lęk przed spotkaniem się z ludźmi, publicznymi wypowiedziami zwłaszcza w dużych grupach. Taka osoba w towarzystwie czuje się nieswojo, odczuwa napięcie, które prowadzi do lęku, a lęk ten po pewnym czasie może zamienić się w atak paniki. Jeżeli chodzi o zaburzenie takie jak fobia społeczna objawy są dość łatwe do zdiagnozowania, zwłaszcza dla doświadczonego terapeuty. Oczywiście nie każdy kto jest indywidualistą i woli po prostu spędzić czas w domu przy książce nie musi od razu mieć łatki osoby z fobią. O zaburzeniu mówimy wtedy kiedy przypadłość ta utrudnia codzienne funkcjonowanie, pracę, naukę czy życie towarzyskie.
Fobia społeczna przyczyny, konflikt wewnętrzny?
Przyczyn fobii społecznej można dopatrywać się przede wszystkim w głęboko zakorzenionych kompleksach lub brakiem akceptacji choćby w okresie dzieciństwa czy dojrzewania. Osoby te boją się wystąpień publicznych, rozmów w grupie ludzi. Wynika to ze strachu przed oceną, wyśmianiem, powiedzeniem czegoś w nieodpowiedni sposób. Niestety, najczęściej osoba dotknięta lękiem społecznym wycofuje się z życia towarzyskiego, a to jedynie pogłębia problem.
Leczenie fobii społecznej
Zatem jak leczyć fobię społeczną? Jeżeli wynika ona z kompleksów i konfliktów wewnętrznych warto udać się do psychoterapeuty, który zwykle po krótkiej rozmowie potrafi rozpoznać dane zaburzenie. Najlepszym wyborem jest wtedy psychoterapia indywidualna – Katowice, Kraków czy inne duże miasta to miejsca, w których znajdziesz najlepszych specjalistów, gotowych Ci pomóc. Odpowiednia terapia lęku społecznego, zaangażowanie oraz chęć poszerzenia swojej strefy komfortu potrafi wyprowadzić z zaburzenia, dodatkowym plusem są terapie, które odbywają się w grupach. Leczenie domowe również jest możliwe. Trzeba jednak zdobyć odpowiednią wiedzę oraz dużą ilość samozaparcia i systematyczności. Jak sobie radzić z własnymi słabościami aby pokonać zaburzenia społeczne? Odpowiedź można zawrzeć w dwóch słowach: przełamywanie lęku. Jest to jedna z najbardziej skutecznych i w pewnych przypadkach jedynych metod, aby odzyskać wolność lub nabrać pewności siebie. Lęk społeczny przeważnie można zminimalizować, a następnie wyeliminować bez konieczność zażywania leków.
Czy będzie łatwo?
Mózg każdego z nas działa na zasadzie świadomości i podświadomości. Zaburzenia lękowe polegają na tym, że poziom podświadomy z jakiegoś powodu włączył stan alarmowy. Osoba cierpiąca na zaburzenia świadomie zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma się czego bać i że przyczyna tego lęku jest irracjonalna, a czasami wręcz groteskowa. Jednak poziom podświadomy po prostu się boi i trzeba pokazać mu, że naprawdę nie ma czego. A sposobem aby to pokazać jest konfrontacja czyli stopniowe oswajanie się z lękiem. W przypadku fobii społecznej należy po prostu stopniowo zacząć spotykać się z ludźmi, udzielać w dyskusjach, zgłaszać na zajęciach czy w pracy. Oczywiście to nie będzie tak, że jednorazowe przełamanie będzie remedium na całe zaburzenie, na to potrzeba czasu. Trzeba powtarzać to kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy, aby umysł na poziomie podświadomym się uspokoił. Trzeba również zaakceptować strach, który podczas prób przełamywania może paraliżować lub cofać. Należy potraktować go jako jeden z elementów terapii. W momencie przełamywania się, pomimo odczuwanego strachu umysł rejestruje nowe bodźce, które powoli sprawiają, że napięcie i lęk robią się coraz mniejsze, a po pewnym czasie po prostu znikają. Biorąc pod uwagę zaburzenia lękowe w tym również zaburzenia takie jak fobia społeczna leczenie i czas terapii jest indywidualny ze względu na cechy osobowości i głębokość zaburzenia, jednak po pewnym czasie ludzie którzy podjęli odpowiednie działania czy to u specjalisty czy w domu, wracają do normalnego życia, a po dłuższym czasie zmienia się ich percepcja postrzegania i zapominają o swoim dawnym problemie.