Gastroskopia i kolonoskopia Poznań – co warto wiedzieć?

Gastroskopia i kolonoskopia to badania diagnostyczne, które umożliwiają wykrycie schorzeń przewodu pokarmowego. Co trzeba wiedzieć o tych badaniach?

Gastroskopia i kolonoskopia to badania, które budzą wiele obaw, przez co często zwlekamy z ich wykonywaniem. Są one jednak bardzo ważne, ponieważ pozwalają wykryć wiele schorzeń i podjąć odpowiednie leczenie. Jak wyglądają te badania?

Gastroskopia Poznań – na czym polega badanie?

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, które wykonuje się za pomocą endoskopu. Pozwala ono ocenić stan przewodu pokarmowego i wykryć schorzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia Poznań umożliwia też przeprowadzenie zabiegów w przewodzie pokarmowym i pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Im wcześniej zostaną wykryte niepokojące zmiany, tym szybciej można rozpocząć leczenie. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na boku, a podczas jego trwania lekarz wprowadza przez usta gastroskop, który ma postać elastycznej rurki o średnicy 1 cm. Badania trwa kilkanaście minut. 

Nie należy obawiać się gastroskopii, ponieważ badanie nie powoduje dużego dyskomfortu. Znieczulenie nie jest więc konieczne. Jeśli jednak pacjent ma niski prób bólu, można zastosować znieczulenie miejscowe. Można też wykonać zabieg w znieczuleniu ogólnym, wtedy pacjent jest nieświadomy tego, co dzieje się podczas badania. Jednak w przypadku gastroskopii znieczulenie ogólne nie jest często stosowane i dotyczy przede wszystkim pacjentów niewspółpracujących. Wskazania do badania to m.in. przewlekłe bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, podejrzenie choroby wrzodowej, wymioty, utrata masy ciała, problemy z przełykaniem, czy podejrzenie choroby refluksowej przełyku.

Kolonoskopia Poznań – kiedy warto wykonać badanie?

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonuje się je za pomocą kolonoskopu, czyli urządzenia mającego postać elastycznej i miękkiej rurki o długości do 2 m. Wprowadza się ją przez odbyt, a następnie dzięki niewielkiej kamerze, w którą wyposażony jest endoskop, lekarz ocenia błonę śluzową wyściełającą jelito grube. Kolonoskopia Poznań umożliwia też pobranie wycinka do badania histopatologicznego lub przeprowadzenie zabiegu usunięcia polipów. Badanie trwa zwykle od 15 do 40 minut. Wskazaniem do zabiegu jest m.in. podejrzenie raka jelita grubego, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenie rytmu wypróżnień, czy bóle brzucha.

Jako że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju raka jelita grubego, każda osoba powyżej 50 roku życia powinna wykonać kolonoskopię. W Poznaniu można to zrobić m.in. w Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Leczniczym Bamberski Dwór. W placówce dużą wagę przywiązuje się do badań diagnostycznych, dlatego można tu wykonać m.in. gastroskopię i kolonoskopię. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i wykonywać badania profilaktyczne, które pozwalają na szybkie wykrycie zmian i podjęcie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *