Gdzie najlepiej wykonać prywatnie test na koronawirusa?

Koronawirus zelektryzował cały świat. Nikt chyba nie spodziewał się, że na cały świat spadnie tak ogromny cios. Chyba nie było takiej branży, która nie ucierpiałaby przez COVID-19. Wydaje się, że pandemia odpuszcza nieco, ale nadal trzeba być uważnym. Zainteresowaniem testami na koronawirusa nadal jest duże.

Rodzaje badań na koronawirusa

Zanim będziemy chcieli wykonać test na koronawirusa, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje badań mamy do wyboru. Pierwszy test to RT-PCR. Do wykonania tego badania potrzebny jest materiał z górnych dróg oddechowych. Dzięki temu testowi można wykryć dwie sekwencje wirusa COVID-19.

Kolejny test to RT-LAMP. Do jego wykonania potrzebny jest wymaz z gardła i nosa lub z nosogardła. Jest on najmniej skuteczny, ponieważ wykrywa tylko jedną sekwencję tej podstępnej choroby. Trzeci rodzaj testu to antygenowy. Do jego wykonania potrzebny jest wymaz z górnych dróg oddechowych. Wykrywa on antygen wirusa.

Na końcu należy wspomnieć o teście serologiczny, do którego wykonania potrzebna jest sama krew. Wykrywa on przeciwciała anty-SARS IgG i/lub IgM. Wszystkie te badania można wykonać prywatnie lub ze skierowaniem NFZ.

Kiedy na test?

Kiedy należy udać się na test na koronawirusa? Wtedy, kiedy istnieją wszelkie objawy co do tego, czy jest się nosicielem. Przy czym, jeżeli chodzi o otrzymanie skierowanie na takie badania — nie będzie łatwo.

Lekarze rodzinni na NFZ wystawiają skierowanie tylko wtedy, kiedy pacjent wykazuje wyraźne objawy choroby. Rzadko kiedy lekarze godzą się na wystawienie skierowania wtedy, kiedy pacjent nie wykazuje żadnych objawów. Co w takim razie zrobić? Warto udać się prywatnie na test na koronawirusa.

Prywatne placówki medyczne oferują możliwość wykonania takich badań bez konieczności posiadania specjalnego skierowania. Wystarczy wyrazić chęć wykonania badania. Przed badaniem, jeżeli planujemy je wykonać, należy dowiedzieć się, jak trzeba przygotować się do samego badania, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Pamiętajmy również o tym, że za prywatne testy należy zapłacić. Cena dokładna zależna jest od rodzaju badania, na jakie się zdecydujemy.

Po co mi test?

Czy zawsze warto wykonać test na COVID-19? Nie. Jeżeli nie czujemy, że mamy jakiekolwiek objawy — nie musimy wykonywać takich testów. Należy pamiętać o tym, że, nawet jeżeli mamy kontakt z osobą zakażoną — nie oznacza to faktu, że my także się zarazimy. W szczególności, jeżeli dbaliśmy o zachowanie dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. Prywatne pakiety medyczne często wykorzystywane są przez osoby, które wybierają się za granicę i potrzebny jest im taki test.

Tak, nie trzeba wykonywać testu, jeżeli należy się do grupy tzw.”ozdrowieńców” lub ma się zakończony cykl szczepień. Aczkolwiek, zawsze warto sprawdzić, czy nie ma się tej choroby. Nie tylko dla siebie, ale również dla bezpieczeństwa innych osób. Wynik testów prywatnych przychodzi bardzo szybko. Najczęściej, w ciągu 24h można mieć już wynik testu w ręce. Najpóźniej po 48h przychodzi wynik na prywatne konto pacjenta.