Przyjście na świat dziecka jest wyjątkowym czasem dla kobiety. Mimo że przygotowuje się do roli matki przez cały okres ciąży, moment narodzin wiąże się z dużą zmianą. Dlatego też kobieta tuż po narodzinach dziecka, doświadcza wielu emocji często bardzo skrajnych, na co również mają wpływ hormony. Może im towarzyszyć smutek poporodowy oraz zaburzenia nastroju. Wbrew pozorom to częsty objaw, pojawiający się w pierwszych tygodniach od narodzin dziecka. Popularny syndrom baby blues, może powodować także zaburzenia snu, lęki oraz wzbudzać poczucie winy. Problem zazwyczaj znika po kilku dniach. Zdarza się jednak, że przeciąga się o kolejne tygodnie, prowadząc do depresji poporodowej. Czym jest depresja poporodowa? Po czym ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy?
Czym jest depresja poporodowa?
Stan złego samopoczucia po urodzeniu dziecka jest rzeczą naturalną. Ogrom emocji w trakcie i po porodzie, może się przerodzić w kilkudniowy baby blues. Stan ten a szczęście nie jest szkodliwy dla matki i co najważniejsze, nie wpływa negatywnie na zdrowie dziecka. Jeśli zaś przygnębienie nie mija, a objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, warto skontrolować stan psychiczny matki w kontekście depresji poporodowej. W przypadku depresji poporodowej myśli matki są ściśle związane z potomkiem. Problem rozwija się zazwyczaj między 1. a 6. miesiącem od porodu. Pojawia się nagle, a jego bezpośrednie przyczyny nie są jednoznaczne.
Jakie są objawy depresji poporodowej?
Depresję poporodową kwalifikuje się jako jedno z powikłań po porodzie. Nie istnieje jedna, oczywista przyczyna zaburzeń nastroju matki. Na wystąpienie choroby narażone są w pierwszej kolejności kobiety chorujące w przeszłości na depresję. Psychoza poporodowa może być również skutkiem poczucia samotności, braku akceptacji i wsparcia bliskich. Objawów depresji doświadczają często także kobiety, które bardzo ciężko zniosły poród, a także sam pobyt w szpitalu.
Jak rozpoznać depresję poporodową?
Skuteczne leczenie depresji poporodowej jest możliwe tylko wówczas, gdy uda się rozpoznać chorobę i podjąć stosowne kroki, zapobiegające jej postępowi. Objawy depresji poporodowej w dużej mierze przypominają wiele innych odmian tej choroby. Można bowiem wówczas zaobserwować wzmożoną płaczliwość, niepokój, a nawet lęk, obniżony nastrój, nadmierne zmęczenie, zaburzenia koncentracji, a takżę myśli samobójcze. Temat depresji poporodowej jest coraz bardziej powszechny, wciąż jednak świadomość skali problemu jest zbyt mała, aby każda kobieta z tego rodzaju objawami, została objęta stosowną opieką i specjalistycznym wsparciem.
Na czym polega leczenie depresji poporodowej?
Kobiety zmagające się z depresją poporodową potrzebują profesjonalnego doradztwa, aby uniknąć pogłębienia choroby. Kluczowe jest jednak podjęcie działania jak najszybciej w czym pomocne są programy takie jak https://przystanek-mama.spsk4.lublin.pl/. Jednym z kierunków leczenia zaburzeń poporodowych jest psychoterapia. Zdarzyć się jednak również może, że konieczne będą leki przeciwdepresyjne lub hospitalizacja. Każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpoznania.
Wahania nastroju u kobiet tuż po narodzinach dziecka są naturalnym zjawiskiem. Nowa rola, z jaką przychodzi im się zmierzyć, bardzo często wiąże się z diametralną zmianą dotychczasowego życia. Dlatego też z symptomem baby blues zmaga się wiele świeżo upieczonych mam. Objawy w tym przypadku jednak mijają samoistnie po kilku dniach. Problem pojawia się wówczas, gdy utrzymują się przez kilka tygodni. Wówczas niezbędne jest wdrożenie specjalistycznych działań w walce z depresją poporodową.