Próbujesz poradzić sobie z halitozą, ale wszystkie metody stale zawodzą? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust na stałe? Przekonaj się, jak wiele może się zmienić gdy podejmiesz odpowiednie kroki!
Halitoza – czym jest?
Halitoza, to coś więcej niż nieprzyjemny zapach ust. Po przebudzeniu, lub spożytym posiłku naturalne jest, że oddech traci swoją świeżość. W takich sytuacjach bardzo łatwo doprowadzić do jego odświeżenia. Wystarczy umyć zęby, przepłukać miętowym płynem do płukania ust, lub skorzystać z bezcukrowej gumy do żucia. Takie rozwiązania niestety nie rozwiązują problemu halitozy. W tym schorzeniu niezwykle ciężko jest pozbyć się nieprzyjemnej woni z ust. U chorujących powoduje to ogromny dyskomfort i bezradność.
Halitoza – negatywne skutki
Halitoza znacznie obniża codzienne funkcjonowanie i utrudnia kontakty interpersonalne. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą mieć obniżoną samoocenę i postrzegać siebie w negatywnym świetle. Halitoza dotyka osób w różnym wieku – zarówno dzieci, dorosłych, jak i osoby starsze. Co powoduje rozwój choroby? Oto kilka najczęstszych przyczyn:
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej i nieregularne mycie zębów,
- choroby zębów m.in. próchnica, paradontoza i kandydoza,
- zły stan uzębienia (kamień nazębny), lub stany zapalne
- dysfunkcje w układzie pokarmowym (refluks, choroba wrzodowa żołądka)
- nowotwory,
- choroby układu oddechowego (zapalenie migdałków, zapalenie zatok),
- niewydolność wątroby,
- rozwinięta, nieleczona cukrzyca.
Halitoza – postawienie diagnozy i leczenie
Halitoza może być spowodowana nie tylko złym stanem jamy ustnej, ale także dysfunkcjami różnych układów w organizmie. Aby leczenie było dobrze dobrane i skuteczne – niezbędna jest pomoc profesjonalnego specjalisty. Lekarz rodzinny i stomatolog jako pierwsi mogą przyjrzeć się temu problemowi. Najważniejsze w zwalczaniu choroby jest zlokalizowanie źródła problemu. Dzięki temu kuracja jest procesem ściśle ukierunkowanym. Kompleksową opiekę specjalistyczną pod okiem doświadczonego zespołu zapewnia przychodnia Madent. Wybór profesjonalnej kliniki i dbałość o stan uzębienia szybko mogą zniwelować symptomy halitozy. Z pomocą wykwalifikowanych stomatologów można wyeliminować wiele z przyczyn powstawania schorzenia – kamień nazębny, próchnicę, czy inne choroby zębów.
Halitoza – jakich zasad przestrzegać?
W przypadku halitozy poza poradą u stomatologa należy zadbać o higienę jamy ustnej. Oto kilka przydatnych wskazówek, które warto wcielić w życie:
- regularnie szczotkuj zęby, szczególnie po spożytym posiłku,
- używaj nici dentystycznej, aby pozbyć się zalegających resztek pokarmu z jamy ustnej,
- stosuj bakteriobójczy płyn do płukania,
- spróbuj pastylek, które doskonale zwalczają nieświeży oddech,
- skoncentruj się na odpowiedniej diecie,
- zrezygnuj z używek,
- zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Halitoza – jak ją zwalczyć?
Dbałość o higienę jamy ustnej i stan uzębienia to działania zapobiegające rozwojowi halitozy. W przypadku podejrzenia stanu chorobowego należy koniecznie skierować się po poradę do specjalisty – stomatologa lub lekarza medycyny rodzinnej. Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z problemem, to nie zwlekaj i udaj się po profesjonalną pomoc. Halitoza to schorzenie, które uprzykrza życie, jednak z pomocą specjalistów da się z tym uporać.