Higiena uszu – na co warto zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej związanej z narządem słuchu jest odpowiednie dbanie o higienę. Powinno obejmować przede wszystkim czyszczenie małżowiny usznej oraz ujścia zewnętrznego przewodu słuchowego. Wiele osób zabiera się za to jednak niepoprawnie, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne – w tym nawet skutkować utratą słuchu. Zatem jak prawidłowo dbać o higienę uszu? Sprawdzamy!

Dlaczego dbanie o higienę uszu jest tak ważne?

Ucho człowieka jest niezwykle delikatnym organem, o który należy dbać w odpowiedni sposób. W zewnętrznym przewodzie słuchowym znajdują się między innymi gruczoły woszczynowe. Ich wydzielina, czyli woskowina, pełni funkcję ochronną dla przewodu słuchowego i całego ucha. W odpowiednich ilościach jest zatem potrzebna, jednak jej nagromadzenie może mieć poważne konsekwencje – na przykład prowadzić do zaczopowania przewodu słuchowego lub infekcji i stanów zapalnych.

Regularne czyszczenie uszu ma na celu przede wszystkim utrzymywanie przewodu słuchowego w odpowiedniej kondycji. Należy do tego stosować specjalne preparaty do czyszczenia uszu – na rynku można ich znaleźć bardzo wiele. Dzięki regularnemu czyszczeniu uszu z wykorzystaniem takich preparatów można bezpiecznie usuwać nagromadzoną w nadmiarze woskowinę, dbając jednocześnie o zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu. 

Kiedy zaleca się czyszczenie uszu?

W przypadku osób, które nie mają problemów laryngologicznych, uszy najczęściej dobrze oczyszczają się same i należy ten proces jedynie wspomagać. Czyszczenie uszu powinno się odbywać regularnie, a dodatkowo jest zalecane między innymi w momencie, kiedy w uchu zaobserwuje się zalegającą wydzielinę. O regularnej i dokładnej higienie uszu powinny szczególnie pamiętać osoby:

  • z tendencją do nadprodukcji woskowiny,
  • noszące aparat słuchowy,
  • często korzystające z basenów.

Innym wskazaniem do czyszczenia uszu są anatomiczne nieprawidłowości w budowie przewodu słuchowego. Nadmiar woskowiny z uszu powinny także usuwać osoby, które stosują zatyczki do uszu. Wskazaniem do regularnego czyszczenia uszu jest poza tym częste korzystanie ze słuchawek wewnątrzusznych. Na systematyczne czyszczenie uszu szczególną uwagę powinny również zwracać dzieci oraz osoby starsze, które są w największym stopniu narażone na nadprodukcję woskowiny.

Preparaty do czyszczenia uszu – co zamiast patyczków?

Niestety wiele osób wciąż nieprawidłowo czyści uszy, stosując do tego patyczki higieniczne, co może mieć przykre konsekwencje. Patyczki higieniczne nie mogą być wkładane do wnętrza kanału słuchowego, gdyż w ten sposób upychają woskowinę w głębszych obszarach ucha, a przy tym mogą podrażnić kanał słuchowy, a nawet spowodować perforację błony bębenkowej. Do czyszczenia uszu powinno się wykorzystywać specjalne preparaty, które pozwalają szybko i bezpiecznie pozbyć się nadmiaru woskowiny. Zawarte w nich składniki nie tylko pomagają w usuwaniu złogów woskowiny, lecz także zapewniają ochronę przed jej ponownym gromadzeniem się w nadmiernych ilościach w przewodzie słuchowym. Preparaty do czyszczenia uszu pozwalają utrzymywać kanał słuchowy w dobrym stanie oraz ułatwiają mu prawidłowe funkcjonowanie. Działają zazwyczaj poprzez rozpuszczanie woskowiny, co ułatwia oczyszczanie ucha. Są odpowiednie zarówno do regularnego stosowania, jak i zwalczania czopów woskowinowych (stosowane w celu ich rozpuszczania).