Ile kosztuje badanie kolonoskopii?

Kolonoskopia, mimo że jest jednym z podstawowych badań umożliwiających diagnozę schorzeń końcowej części układu pokarmowego, nie cieszy się dobrą sławą. Przyczyną jest spory dyskomfort towarzyszący temu badaniu, a także konieczność długiego, wieloetapowego przygotowania się. W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje na temat kolonoskopii (Wrocław) – cena, przygotowanie, możliwe powikłania. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed badaniem.

Kolonoskopia – wskazania do wykonania badania

Badanie kolonoskopii przeprowadza się w celu zdiagnozowania lub wyeliminowania schorzeń dolnego odcinka układu pokarmowego. W jej trakcie, za pomocą kamery wprowadzanej przez odbyt, lekarz jest w stanie obejrzeć kanał odbytu oraz wnętrze jelita grubego. Wskazaniami do wykonania kolonoskopii są:

  • polipy jelita grubego;
  • krwawienie z odbytu;
  • problemy ze zbyt twardym lub zbyt luźnym stolcem;
  • podejrzenie chorób dolnego odcinka układu pokarmowego.

Podczas wykonywania kolonoskopii możliwe jest również pobranie wycinków fragmentów jelita do dalszych badań.

Przygotowanie do badania

Proces przygotowania się do kolonoskopii trwa siedem dni i powinien odbywać się etapami – dlatego umawiając się na badanie, należy wziąć pod uwagę konieczność ograniczenia diety przez tydzień przed wizytą. Jest to konieczne, żeby oczyścić jelita i otrzymać niezafałszowany wynik. Przygotowanie pacjenta do badania w kolejnych dniach powinno przebiegać w następujący sposób:

  • Etap 1. – tydzień przed badaniem: w tym czasie należy przerwać przyjmowanie leków mogących zafałszować wynik badania, szczególnie dotyczy to preparatów żelaza. Wszelkie stałe leki trzeba skonsultować z lekarzem. W tym czasie z diety powinno się wyeliminować owoce o drobnych pestkach oraz ziarniste pieczywo i musli;
  • Etap 2. – trzy dni przed badaniem: przejść na dietę płynną, rezygnując ze stałych pokarmów – najbardziej wskazane są kasza manna i łagodne zupy bez dodatków;
  • Etap 3. – dzień przed kolonoskopią: pacjent może zjeść tylko śniadanie i rozpocząć przyjmowanie preparatu przeczyszczającego, który otrzymał od lekarza zlecającego badanie;
  • Etap 4. – w dniu badania: trzeba stawić się do ośrodka na czczo.

Kolonoskopia (Wrocław) – cena prywatnego badania

W państwowym systemie ochrony zdrowia badanie kolonoskopii wykonuje się nieodpłatnie, jednak wadą tego rozwiązania jest długie oczekiwanie na swoją kolej. Jeśli pacjent nie może lub nie chce czekać, ma szansę skorzystać z oferty prywatnych ośrodków medycznych, w których dostępna jest kolonoskopia. Wrocław umożliwia skorzystanie z jednej z wielu niepublicznych klinik, w których cena bywa zróżnicowana. Jest ona uzależniona częściowo od zastosowanego znieczulenia. Standardowo stosuje się jedynie żel z lidokainą, jednak jeśli pacjent wyraża taką potrzebę, możliwe jest znieczulenie ogólne, które wymaga obecności kolejnego specjalisty.

Wyniki kolonoskopii – i co dalej?

Jak już wspomniano, badanie kolonoskopii pozwala zidentyfikować różnego rodzaju problemy końcowego odcinka układu pokarmowego. Ostateczną diagnozę stawia lekarz, który po analizie wyników zaordynuje też odpowiednie leczenie.