Implanty zębów – przebieg leczenia, zalecenia, koszty

Implanty zębów są polecanym rozwiązaniem w przypadku utraty przez pacjenta jednego lub większej liczby zębów. Pozwalają na uzyskanie w pełni naturalnego wizualnie, trwałego i funkcjonalnego uzębienia. Jak wygląda proces wstawiania implantu? Ile kosztuje? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

  1. Implanty stomatologiczne – fakty i mity
  2. Implant zęba – cena
  3. Przebieg procesu wszczepienia implantu
  4. Zalecenia po zabiegu

Implanty stomatologiczne – fakty i mity

Wiele osób obawia się implantów ze względu na rzekomy ból czy brak bezpieczeństwa zabiegu. Zupełnie bezpodstawnie. Ten sposób uzupełniania ubytków w uzębieniu ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Coraz nowsze metody tworzenia i wstawiania implantów gwarantują ich jeszcze lepszy i bardziej naturalny wygląd, wytrzymałość i funkcjonalność. Są one również całkowicie bezpieczne. Ponad 95% z nich przyjmuje się bez żadnych komplikacji i najczęściej wstawiony implant z powodzeniem wystarcza pacjentowi na całe życie, bez konieczności jego wymiany. W zależności od przypadku indywidualnego, możliwe jest wstawienie implantu nawet podczas jednej wizyty (tzw. implant natychmiastowy). Sam zabieg jest bezbolesny i trwa do pół godziny. Dobrej jakości implant, taki jak oferowany przez https://implanticaopole.pl/dentysta-opole/implanty-stomatologiczne/, ulega pełnemu zintegrowaniu ze szczęką w czasie nawet 3-4 tygodni po wszczepieniu.

Implant zęba – cena

Ile wynosi cena zabiegu? Trudno jest w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Koszt zależy bowiem od rodzaju implantu, a także konkretnych czynności, które należy wykonać w związku z pełnym procesem wstawienia zęba. W zależności od indywidualnego przypadku i pacjenta, konieczne mogą być bowiem np. dodatkowe zabiegi ortodontyczne. Średni koszt wynosi zwykle kilka tysięcy złotych, ale ze względu na rosnącą popularność i zwiększającą się konkurencyjność wśród firm produkujących implanty, koszty te powoli się zmniejszają. Aby poznać konkretny koszt zabiegu, warto skontaktować się z profesjonalną kliniką stomatologiczną, taką jak Implantica Opole.

Przebieg procesu wszczepienia implantu

Jak przebiega proces wstawiania implantów? Podstawą jest wizyta u doświadczonego i wykwalifikowanego stomatologa, który zajmuje się tego rodzaju zabiegami. Po szczegółowym przeanalizowaniu danego przypadku, podejmuje on decyzję o możliwości wstawienia uzębienia oraz ewentualnych dodatkowych zabiegach, które trzeba przeprowadzić. Następuje również konsultacja w zakresie ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej i szczęki. Analizowany jest stan dziąseł, tkanek miękkich i kostnych, przestrzeni międzyzębowych oraz wielu innych kwestii. Podczas wywiadu lekarskiego dentysta dopytuje również o takie kwestie, jak m.in. przyjmowane przez pacjenta lekarstwa, przebyte choroby, czy też skłonność do nałogów, w tym zwłaszcza picia kawy i palenia papierosów. Wykonywane są także szczegółowe zdjęcia uzębienia, w tym przede wszystkim zdjęcie panoramiczne. Uzupełnieniem zdjęć jest też wykonanie tomografii komputerowej 3D. Wszystkie te informacje i fotografie służą określeniu stanu zdrowia pacjenta, możliwości wstawienia uzębienia oraz zaplanowaniu kolejnych etapów leczenia.

Zabieg wszczepienia implantu należy do dziedziny chirurgii małourazowej. W sytuacji, kiedy implant zostaje wstawiony w miejscu, w którym ząb naturalny został już wcześniej usunięty, to zabieg ten jest bardzo szybki. Można wtedy mówić o tzw. implantacji zwykłej. Z kolei jeśli należy przeprowadzić dodatkowe procesy, w tym przede wszystkim usunąć ząb zepsuty, stosuje się technikę implantacji natychmiastowej, co również redukuje liczbę zabiegów do jednego. Po jego przeprowadzeniu, dziąsło jest zszywane, a już po około 1-2 tygodniach można ściągnąć szwy. Sam zabieg jest bezbolesny, bowiem stomatolog przeprowadza go w znieczuleniu miejscowym. Trwa średnio około pół godziny.

Więcej szczegółowych informacji na temat tego, jak wyglądają kolejne etapy zabiegu implantacji, znaleźć można na stronie internetowej https://implanticaopole.pl/dla-pacjenta/implanty-zebow-zalecenia-jak-wyglada-etapy-leczenia/.

Zalecenia po zabiegu

Po wstawieniu implantu zębowego, następuje proces gojenia ran i integracji implantu ze szczęką. W tym czasie zalecana jest szczególna higiena jamy ustnej. Ponadto należy pozostawać pod kontrolą specjalisty. Niezbędne są regularne wizyty u dentysty, a ich częstotliwość określa stomatolog.

Szeroki wybór klinik dentystycznych oferujących wszczepienie implantów jest na tyle duży, że osoby zainteresowane tego rodzaju zabiegami nierzadko mają kłopot z wyborem konkretnej z nich. Jako że dobrej jakości implant, prawidłowo wstawiony przez specjalistę docelowo jest na całe życie, warto dokładnie przemyśleć wybór kliniki. Doświadczeni eksperci polecają m.in. wysokiej jakości implanty Straumann, które dzięki specjalnej konstrukcji skracają znacząco czas gojenia się rany i długość procesu implantacji zęba. Są również bardzo wytrzymałe a ich wygląd jest idealnie naturalny. Są też bardzo szczelne, co zapobiega rozwojowi bakterii.