Jak często pić złote mleko?

Golden milk to napój zyskujący sobie coraz większą liczbę zwolenników. Wykazuje korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, a poza tym wyróżnia się ciekawym smakiem. Wyjaśniamy, czym jest złote mleko i jak często można je spożywać.

Złote mleko – co to jest?

Złote mleko to napój pochodzący ze starożytnych Indii mające szerokie zastosowanie w stosowanej do dzisiaj Ajurwedzie. Już tysiące lat temu mieszkańcy wspomnianego obszaru znali jego dobroczynny wpływ na ludzki organizm. W dzisiejszych czasach znalazł uznanie w krajach zachodniej cywilizacji i jest wykorzystywany we współczesnej medycynie. Co ważne można go przygotowywać samodzielnie w domowej kuchni, a jego regularne spożycie przynosi szereg korzyści. Złote mleko może być tworzone na wiele sposobów. Bazę do jego produkcji stanowią mleko krowie, lub dowolne pochodzenia roślinnego oraz kurkuma. Ponadto można do niego dodawać takie składniki jak miód oraz tłuszcz w postaci klarownego masła, oleju migdałowego lub kokosowego. Poza tym jest to napój, który można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością.

Prozdrowotne właściwości złotego mleka

Złote mleko z dużą zawartością kurkumy przynosi szereg korzyści dla osób, które decydują się na jego regularne spożycie. Stanowi skuteczne lekarstwo na wiele powszechnym dolegliwości. Może być stosowane do walki z przeziębieniem, grypą oraz chorobami układu oddechowego. Liczne badania wykazały, że wspomaga prawidłową prace układu trawiennego, łagodzi wzdęcia oraz niestrawność. Ponadto ma wpływ na serce, zapobiega powstawaniu zakrzepów i zatorów, które mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Picie złotego mleko minimalizuje ryzyko wystąpienia udarów mózgu oraz zawałów serca. Jest to napój pomagający w ustabilizowaniu poziomu cholesterolu we krwi, dzięki czemu sprawdza się jako stały element diety redukcyjnej. Poza tym ma pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego. Poprawia pracę szarych komórek i wzmacnia koncentracje oraz zdolność zapamiętywania. Odnajduje się broń w walce z rożnego rodzaju stanami zapalnymi. Mogą to być reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroby zwyrodnieniowe różnych partii układu kostnego w tym kręgosłupa.

Złote mleko – dawkowanie i przeciwwskazania

Jak widać istnieje szereg powodów, dla których warto zdecydować się na regularne spożycie złotego mleka. Dzienna zalecana dawka tego napoju to jedna szklanka. W przypadku wystąpienia dokuczliwych infekcji można sobie pozwolić na spożycie 2 lub 3 szklanek złotego mleka. Niestety nie jest to napój, który może być spożywany przez każdego. Ze względu na zawartą w nim kurkumę nie powinny go pić osoby zmagające się z kamicą żółciową. Inne przeciwwskazania do jego spożycia to wrzody żołądka i nadkwasota. Opisywany napój może pobudzać skurczę macicy, dlatego powinien być unikany przez kobiety w ciąży. W przypadku innych osób jest w pełni bezpieczny, a przyjmowany w odpowiednich dawkach przynosi same korzyści. W razie jakikolwiek wątpliwości, co do bezpieczeństwa spożycia złotego mleko warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://naturalnieozdrowiu.pl/zlote-mleko-jak-czesto-pic-i-jak-je-zrobic/